بلاگز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گلایه‌هایی از زبان بازار مسکن

۴۰سوال مطرح‌شده به وسیله مدیرعامل بانک مسکن، از اوضاع نابسامان نظام تامین مالی در حوزه مسکن حکایت دارد. 

گلایه‌هایی از زبان بازار مسکن

گلایه هایی از زبان بازار مسکن

عبارات مهم : تسهیلات

۴۰سوال مطرح شده است به وسیله مدیرعامل بانک مسکن، از اوضاع نابسامان نظام تامین مالی در حوزه مسکن حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل مسکن که به نظر می رسد از تاخیر در توسعه ای شدن این بانک دلخور است در کانال تلگرامی خود با طرح ۴۰ پرسش به مواردی همچون نصف شدن سهم تسهیلات مسکن از کل تسهیلات بانکی نسبت به سال ۱۳۹۲ اشاره کرده است.

گلایه‌هایی از زبان بازار مسکن

با روی کار آمدن دولت یازدهم که با رکود بخش مسکن همراه شد به علت عدم وجود تقاضای موثر در بخش مصرفی زیاد کردن قیمت در این بخش اتفاق نیفتاد، ولی به نظر می رسد غفلت ۴.۵ ساله از تولید مسکن ناشی از عدم تامین سرمایه باعث شده است تا قیمت ها به خصوص از نیمه دوم امسال مقداری تکان بخورد.

گزارش های میدانی ایسنا از اوضاع بنگاه های مشاور املاک حاکی از آن است که در آپارتمان های میان متراژ میانگین قیمت که مخاطبان آن اقشار میانگین جامعه هستند با حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد زیاد کردن قیمت مواجه شدند. البته هنوز این فشار تقاضا در بخش واحدهای کوچک محسوس نشده هست، ولی اگر این اتفاق بیفتد احتمال این که شاهد جهش قیمت مسکن در سال آینده باشیم دور از ذهن نیست.

۴۰سوال مطرح‌شده به وسیله مدیرعامل بانک مسکن، از اوضاع نابسامان نظام تامین مالی در حوزه مسکن حکایت دارد. 

طبق طرح جامع مسکن، کشور به تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد در حالی که محاسبات نشان می دهد با توجه به تعداد ۳۰ هزار پروانه صادر شده است که جهت تولید حدود ۸۰ هزار واحد مسکونی طی بهار امسال در کل کشور آینده نگری شده است می توان حدس زد که تولید سالیانه بیش از ۳۲۰ هزار واحد خواهد بود.

صحبت های مسئولان وزارت راه و شهرسازی حاکی از عدم همراهی سیستم بانکی و شرکت برنامه و بودجه جهت به میدان کشیدن سرمایه های بخش شخصی است.

محمد سعید ایزدی – معاون وزیر راه و شهرسازی – در این خصوص می گوید در جلساتی که با آقای جهانگیری داشتیم به طور مختصر ۱۴ برنامه را ارایه کردیم که می تواند به برون رفت مسکن از اوضاع فعلی کمک کن. بعد از آن هم بانک مسکن موظف شد که راه حل ها را بررسی و ابلاغ کند. چند روز پیش نامه دادند که صرفا دو راه حل را پذیرفته اند و آن هم مشروط به شرایطی که به این زودی ها محقق نمی شود. با این شکل برخورد فکر نمی کنم بتوان انتظار تحقق اهداف را داشت.

گلایه‌هایی از زبان بازار مسکن

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این که همه انتظار دارند وزارت راه و شهرسازی تحول ایجاد کند گفت: تحول در گرو اجرای این برنامه ها هست. به همین سیستم بانکی باید همراهی بیشتری داشته باشد. راه حل هایی هم که ما ارایه کردیم هیچکدام وابسته به یارانه دولت نیست. عمدتا شخصی محور است و با همکاری مردم انجام می شود ولی مجوزهای مورد نیاز را می خواهد که به عنوان مثال بتوان از مدل صندوق بعد انداز مسکن یکم استفاده کرد. مضافا این که ما اصرار داریم به سمت مدل هایی برویم که وابسته به یارانه های دولتی نباشد.

در سوی برابر محمد هاشم بت شکن – مدیرعامل بانک مسکن – در کانال تلگرامی خود ضمن طرح ۴۰ پرسش در حوزه مالی مسکن اعلام کرد انتظاری سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات نظام بانکی از ۱۵ درصد سال ۱۳۹۲ به هفت درصد کم کردن یافته است.

۴۰سوال مطرح‌شده به وسیله مدیرعامل بانک مسکن، از اوضاع نابسامان نظام تامین مالی در حوزه مسکن حکایت دارد. 

وی همچنین از نزولی بودن حکم سرمایه گذاری ثابت ناخالص بخش مسکن و ساختمان، پایین بودن بازار تسهیلات رهنی به نسبت تولید ناخالص داخلی، عملکرد غیرقابل قبول نظام بانکی، عدم همراهی نظام بانکی در اعطای تسهیلات مسکن گلایه کرد.

بت شکن با طرح این پرسش آیا با ابلاغ سهمیه ۳۰۰۰۰۰ فقره تسهیلات بافت فرسوده به طور سالیانه به شبکه بانکی از سال ۱۳۹۴ تاکنون فقط ۳۵ هزار فقره تسهیلات اعطا شده است است؟ همچنین گفت: با تو جه به انتشار حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی اوراق رهنی در دولت یازدهم، فقط ۳۰۰۰ میلیارد ریال اوراق رهنی منتشر گردیده است.

گلایه‌هایی از زبان بازار مسکن

مدیرعامل بانک مسکن سوالات دیگری را مطرح کرد از جمله آنکه آیا بانک عامل مسکن توسعه ای نشد.

۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود: تبصره مهم توسعه ای بودن بانک مسکن به اضافه زیاد کردن ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن در لایحه بودجه ۱۳۹۵ وجود دارد؛ اتفاقی که هنوز محقق نشده هست. قرار بود طبق این تبصره سرمایه بانک مسکن از ۳۲۰۰ میلیارد تومان به ۸۲۰۰ میلیارد تومان زیاد کردن یابد تا بتواند سیکل های تجاری را مدیریت کند.

به گفته عباس آخوندی در اقتصاد کلان گفته می شود عملکرد بانک توسعه ای یکی از مهمترین ابزارها جهت خروج از رکود است ولی بانک مسکن در این چندسال اخیر نتوانست اقتصاد را از رکود خارج کند. این به اطر عملکرد ضعیف بانک نبود بلکه به خاطر نظام بانک داری توسعه ای این اتفاق افتاد.

در این شرایط و با وجود آنکه سهم پروژه های عمرانی از بودجه ۱۳۹۷ به اذعان بعضی کارشناسان به صفر میل می کند نمی توان انتظار داشت دولت سال آینده بتواند بودجه ای جهت بخش مسکن تخصیص داده شده است دهد و اگر بخش شخصی به میدان نیاید رکود ساخت وساز ادامه خواهد یافت.

واژه های کلیدی: تسهیلات | شهرسازی | لایحه بودجه | تسهیلات مسکن | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz