بلاگز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کاهش قیمت تخم‌مرغ در روزهای باقیمانده سال

در شرایطی که قیمت تخم مرغ رو به زیاد کردن بوده و هر روز نوسان دارد، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار اعلام کرد که واردات تخم‌مرغ گرچه باید زیاد از این میز

کاهش قیمت تخم‌مرغ در روزهای باقیمانده سال

کاهش قیمت تخم مرغ در روزهای باقیمانده سال

عبارات مهم : بازار

در شرایطی که قیمت تخم مرغ رو به زیاد کردن بوده و هر روز نوسان دارد، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار اعلام کرد که واردات تخم مرغ گرچه باید زیاد از این میزان انجام می شد ولی در کنار کارها صورت گرفته جهت تقویت تولید و جایگزینی گله های مولد معدوم شده، آرامش نسبی در بازار تخم مرغ ایجاد شده است و امروز قیمت این محصول به حدود کیلویی ۶۵۰۰ تومان رسیده و مسلما قیمت در روزهای نهایی سال زیاد فروکش خواهد کرد.

رضا ترکاشوند در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: بازار تخم مرغ با بازار بسیاری از محصولات کشاورزی در امسال متفاوت بوده هست، چراکه توازن عرضه و تقاضا به علت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و از بین رفتن حجم زیادی از گله های مولد که به حدود ۴۵ درصد می رسد، به هم خورده بود و موجب شد تا روزانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن کم کردن عرضه در بازار به وجود بیاید.

وی افزود: کارها به گونه ای انجام شد تا بتوانیم آسیب های ناشی از کم کردن به وجود آمده در سطح عرضه را به حداقل برسانیم که می توان به واردات و جایگزینی تولید جهت جبران کسری عرضه اشاره کرد. البته در این میان میزان واردات طی ماه های گذشته به گونه ای نبود که بتواند بازار را کنترل کند. گرچه هنوز اعداد و ارقام مشخصی هم جهت واردات صورت گرفته اعلام نشده هست. بعضی از مسئولان اعلام کردند که جهت واردات ۶۶ هزار تن تخم مرغ مجوز بهداشتی صادر کرده اند ولی باید دید چقدر از این مجوزها به صورت عملی به واردات تخم مرغ منجر شده است هست، چراکه ممکن است بسیاری از بازرگانان و تاجران درخواست واردات تخم مرغ را از کشوری خاص به شرکت دامپزشکی ارائه دهند ولی به هنگام ورود به بازار کشور مبدا با شرایط متفاوت روبرو می شوند چراکه آنها تخم مرغ را جهت صادرات به کشور عزیزمان ایران تولید نکرده بودند.

کاهش قیمت تخم‌مرغ در روزهای باقیمانده سال

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار ادامه داد: البته شرکت پشتیبانی امور دام بعد از ناکامی بسیاری از تاجران و وارد نشدن تخم مرغ به اندازه کافی به این مسئله ورود پیدا کرده و به نظر می رسد حدود ۱۰ هزار تن از این محصول را وارد و در بازار عرضه کرد که اگر این اتفاق نمی افتاد، همین میزان واردات نیز محقق نمی شد و مشخص نبود چه اتفاقی جهت بازار تخم مرغ می افتد.

ترکاشوند با تاکید بر اینکه یکی از عوامل کم کردن قیمت تخم مرغ در کنار کم کردن تقاضا، واردات هر چند کمتر از نیاز داخلی تخم مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام هست، تصریح کرد: پرسشها دیگری نیز در زمینه واردات وجود داشت آیا که واردات اندک صورت گرفته تخم مرغ از کشورهای مبدا باعث شده است تا قیمت این محصول در آن کشورها از کارتنی حدود ۲۲ تا ۲۳ دلار به حدود ۳۲ دلار زیاد کردن یابد که اگر حدود ۶۶ هزار تن مجوز داده شد وارد می شد قطعا قیمت تخم مرغ بسیار زیاد از این زیاد کردن پیدا می کرد. بنابراین واردات به تنهایی نمی تواند، بازار تخم مرغ را تنظیم کند.

در شرایطی که قیمت تخم مرغ رو به زیاد کردن بوده و هر روز نوسان دارد، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار اعلام کرد که واردات تخم‌مرغ گرچه باید زیاد از این میز

به گفته وی، بازار تخم مرغ به گونه ای مدیریت شد تا در سطح استان ها عرضه مستقیم بخشی از تولید این محصول به قیمت شانه ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان صورت گرفت که البته در بعضی از استان ها که با کمبود تولید مواجه بودند، از واردات نیز استفاده کردیم ولی جهت استان هایی مانند مشهد، سمنان و … تاکید کردیم تا به علت تولید مناسب تخم مرغ وارداتی به هیچ وجه در این بازارها عرضه نشود. البته در فروشگاه های بهاره نیز عرضه تخم مرغ تولید داخل با قوت ادامه پیدا کرد و حتی یک ساعت هم اجازه ندادیم تا این عرضه متوقف شود که قیمت آن همان قیمت مصوب ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی است.

مدیرعامل اتحادیه مرغ داران مرغ تخم گذار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود قیمت تخم مرغ در مرغ داری ها به کیلویی ۸۰۰۰ تومان رسیده هست، گفت: به هیچ وجه این اعداد و ارقام درست نیست و اتفاقا طی هفته گذشته قیمت این محصول روند کاهشی داشته و به نظر می رسد تا چند روز آینده تخم مرغ به قیمت منطقی خود بازگردد.

ترکاشوند اعلام کرد: گرچه طی هفته های گذشته نوسان قیمت تخم مرغ همچنان ادامه داشت ولی نسبت به هفته های قبل از آن بازار آرام تری داشتیم آیا که قیمت ها رها شده است نبود و حتی در صورت زیاد کردن قیمت کاملا کنترل شده است بودن آن مشهود به نظر می رسید. طی روزها و هفته های آینده تقاضا جهت تخم مرغ کم کردن پیدا می کند و همین عامل باعث می شود تا نوسانات بازار این محصول نیز کمتر شود و البته واردات انجام شده است از طریق بخش شخصی و دولتی و کارها صورت گرفته در جهت جایگزینی تولید تخم مرغ و زیاد کردن سن گله های مولد از عوامل مهم کنترل و تنظیم بازار تخم مرغ است.

کاهش قیمت تخم‌مرغ در روزهای باقیمانده سال

وی تاکید کرد: صنعت تخم مرغ هیچ یارانه دولتی ندارد و نمی توان از این صنعت کاملا شخصی انتظار داشت در چنین شرایطی نوسان نداشته باشد. در هر شرایطی بازار را باید به حال خود رها کرد تا عرضه و تقاضا جهت آن تعیین وظیفه کنند که البته در این زمینه عرضه تخم مرغ تولید داخل و وارداتی در مناطق و بازارهای مشخص و کنترل شده است به صورت هدفمند انجام شد ولی نمی توان انتظار داشت تا همه سوپرمارکت ها و مغازه های سطح شهر تخم مرغ وارداتی و تنظیم بازاری داشته باشند.

واژه های کلیدی: بازار | محصول | کنترل | واردات | وارداتی | محصولات کشاورزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz