بلاگز

قیمت مسکن آخر بعد از چهار سال در یازدهمین ماه امسال ۰.۷ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار داده شد و پیش‌بینی کارشناسان این است که با وجود افت معاملات در زمستان نسب

پیش‌نمایش مسکن ۹۷

پیش نمایش مسکن ۹۷

عبارات مهم : بازار

قیمت مسکن آخر بعد از چهار سال در یازدهمین ماه امسال ۰.۷ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار داده شد و آینده نگری کارشناسان این است که با وجود افت معاملات در زمستان نسبت به پاییز که از التهاب بازار ارز نشأت گرفته بود، بازار مسکن در سال آینده روند مثبت خود را ادامه دهد و ۲ تا ۵ درصد بالاتر از قیمت تورم قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، تا روز ۱۹ اسفندماه ۶۱۵۸ مورد خرید و فروش مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شده است که نشان می دهد بازار مسکن در آخرین ماه سال ۱۳۹۶ تحت تاثیر التهابات بازار ارز دچار کم کردن نسبی معاملات شده است است.

نیمه دوم سال ۱۳۹۶ جهت بازار مسکن با زیاد کردن سرعت رشد معاملات و نیز قیمت مسکن همراه بود که در آذرماه با رشد ۵۰ درصدی معاملات به اوج خود رسید. قیمت نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد زیاد کردن یافت. البته در ماه های دی و بهمن شاهد کم کردن سرعت رشد معاملات بودیم ولی قیمت همچنان به روند صعودی خود ادامه داد.

پیش‌نمایش مسکن ۹۷

در دی ماه معاملات ۱۳.۵ و قیمت ۱۶.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل اوج رفت. در بهمن ماه ولی تورم انتظاری اثر خود را در بازار مسکن گذاشت و قیمت ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان داد. معاملات نیز با همان شیب قبلی زیاد کردن همراه بود و رشد ۱۷.۷ درصدی به ثبت رسید.

اما در اسفندماه به نظر می رسد شرایط مقداری متفاوت شده است هست. التهاب بازار ارز و رسیدن قیمت دلار از محدوده ۳۸۰۰ به ۴۸۰۰ تومان شاهد کوچ سرمایه های سوداگرانه از بازار مسکن به سمت بازار ارز را به همراه داشت و به همین علت معاملات در اسفندماه افت کرد. گزارش های میدانی از سطح مشاوران املاک شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز این مسئله را تایید می کند ولی آینده نگری کارشناسان این است که اثر تورمی بازار ارز در بلندمدت، خود را در بخش مسکن نشان می دهد.

قیمت مسکن آخر بعد از چهار سال در یازدهمین ماه امسال ۰.۷ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار داده شد و پیش‌بینی کارشناسان این است که با وجود افت معاملات در زمستان نسب

همچنین تحولات احتمالی بازار پول از جمله زیاد کردن سود سپرده های بانکی با بر جای گذاشتن اثر دو گانه در بازار مسکن در کوتاه مدت منجر به مهاجرت بعضی از سرمایه ها از بازار مسکن به بازار پول شده است ولی در بلندمدت از طریق زیاد کردن تمام شده است پول، سطح دسترسی سرمایه گذاران، سازندگان و خریداران مسکن به تسهیلات بانکی را کم کردن می دهد. برآورد علی چگنی مدیرعامل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد در سال آینده قیمت تورم بخش مسکن چهار تا پنج درصد بالاتر از تورم عمومی باشد.

پرش قیمتی در سال آینده با توجه به ۲.۶ میلیون واحد خالی و ۲.۱ میلیون واحد نیمه خالی گذاره ای غیرمتحمل در بازار مسکن است که اغلب کارشناسان بر آن اشتراک نظر دارند. با این وجود طی ۵ سال اخیر تولید مسکن جدید، افت محسوسی داشته و بازار از طریق واحدهای خالی تغذیه شده است هست. بنابراین آینده نگری می شود سال آینده با کمبودهای تدریجی واحدهای کوچک متراژ مواجه باشیم که می تواند تابلوی سرمایه گذاری جهت مسکن ۹۷ باشد.

حسین عبده تبریزی- مشاور وزیر راه و شهرسازی- می گوید: پرش بیش از ۲۰ درصدی قیمت در بهمن ماه ناشی از استمرار رکود طی سال های متوالی، رشد منفی قیمت واقعی مسکن، تورم انتظاری و کم کردن رفتارهای سفته بازانه بوده هست، لذا این پرش قیمتی جهت سال آینده قابل استمرار نیست؛ هرچند در صورتی که سرمایه گذاران ساختمانی نسبت به اولویت بخشی به الگوی کوچک سازی در بازار مسکن و پاسخ به تقاضای غالب در این بازار در حجم مناسب اقدام نکنند، بازار مسکن از این ناحیه آسیب پذیر خواهد شد. این درحالی است که هنوز هم در بازار املاک تجاری و مسکن لوکس حباب قیمتی وجود دارد. وی در عین حال بازار اجاره مسکن را به عنوان یک وقت تازه جهت سرمایه گذاران به واسطه راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای مورد تاکید قرار داد.

پیش‌نمایش مسکن ۹۷

با اینکه قیمت مسکن در آبان ماه رشد قابل ملاحظه ای را نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرد، ولی مولفه اثرگذار که می تواند نشان دهنده اوضاع بازار مسکن باشد، اختلاف تورم ۱۱ ماهه این بخش با تورم عمومی هست. در ۱۱ ماهه امسال آمارها حاکی از آن است که بعد از حدود چهار سال تورم مسکن از قیمت تورم عمومی پیشی گرفته و ۰.۷ درصد بالاتر قرار دارد.

با این وجود مدیر اتحادیه مشاوران املاک، شوک قیمتی در سال آینده را غیرمحتمل می داند. مصطفی قلی خسروی اعتقاد است که با فروکش التهابات دلار سرمایه ها وارد بخش مسکن می شود. درست است که جهش قیمت دلار در ماه های نهایی سال به کم کردن معاملات مسکن منجر شد که ناشی از کم کردن تقاضای سوداگری است ولی با توجه به اینکه بخش تولید و صنعت ارزش افزوده چندانی در کشور ندارد، در بلندمدت مجددا سرمایه وارد بخش مسکن می شود.

قیمت مسکن آخر بعد از چهار سال در یازدهمین ماه امسال ۰.۷ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار داده شد و پیش‌بینی کارشناسان این است که با وجود افت معاملات در زمستان نسب

واژه های کلیدی: بازار | همراه | سال آینده | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz