بلاگز

گت بلاگز اخبار اجتماعی لغو مصوبه برج باغ بزودی ، هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به بعضی تحرکات در مناطق علیه بخشنامه ضد فساد نجفی هشدار داد.

لغو مصوبه برج باغ بزودی ، هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق

هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق/ لغو مصوبه برج باغ بزودی

عبارات مهم : ایران

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به بعضی تحرکات در مناطق علیه بخشنامه ضد فساد نجفی هشدار داد.

به گزارش ایسنا، محمد سالاری امروز در نشست خبری که به منظور تشریح عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر برگزار شد با بیان اینکه کمیسیون معماری و شهرسازی در جلسات ابتدایی شروع به کار، راهبردها و اولویت های خود را جهت دوره تازه تدوین کردند.

لغو مصوبه برج باغ بزودی ، هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان داد که متاسفانه یکی از مهمترین ماموریت های شهرداری در حوزه شهرسازی همان بحث تحقق طرح جامع و تفصیلی است که مورد غفلت قرار گرفته و تکالیف زیادی محقق نشده هست، گفت: علیرغم اینکه در دوره قبلی شورا و مدیریت شهری بارها تذکر و هشدار دادیم که به طرح جامع و تفصیلی بی توجهی می شود ولی باز هم شاهد هستیم که قسمت زیادی از این مصوبه سند بالادستی اجرایی نشده و مغفول مانده است.

هشدار در خصوص تحرکات بخشنامه ضد فساد نجفی در مناطق

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به بعضی تحرکات در مناطق علیه بخشنامه ضد فساد نجفی هشدار داد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه همچنین بررسی ها نشان داد که اساسا نه تنها مدیریت یکپارچه در شهر نداریم بلکه در حوزه های متفاوت همچون شهرسازی نیز مدیریت هماهنگ نیست و شاهد موازی کاری زیادی در بخش های متفاوت هستیم به عنوان مثال شرکت توسعه فضای فرهنگی، شرکت زیباسازی و … ماموریت های ساخت و ساز دارند .

وی با بیان اینکه متاسفانه بعد از ابلاغ طرح تفصیلی شاهد بودیم که تصمیمات و توافقاتی در شوراهای معماری اتخاذ می شود که مغایرت زیادی با اسناد بالادستی شهرسازی و معماری دارد، گفت: به همین جهت خواهان هوشمندسازی خدمات در حوزه معماری و شهرسازی بودیم که طی ماه های آینده باید تمامی خدمات این حوزه هوشمند شود تا بتوانیم به یک شفافیت در این حوزه برسیم.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین کارها مدیریت شهری تازه صدور بخشنامه توقف فعالیت های شوراهای معماری مناطق از سوی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود، گفت: بیشترین رانت و فساد در این شوراها رخ می داد که با بخشنامه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران این تصمیمات صرفا تحت نظر شهردار منطقه انجام می شود. هر چند که اخیرا متوجه شدیم به موجبات اعتراضات شهرداران بعضی رویه ها به حالت قبل بر می گردد که هشدار می دهیم هیچ شخصی حق ندارد که با ایجاد یک رویه تازه در مناطق بخشنامه ضد فساد شهردار را از محتوا تهی کند و درخواست هایی در این زمینه انجام شده است است که با آن مخالفت خواهیم کرد.

لغو مصوبه برج باغ بزودی ، هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق

ساخت ۲۳۹ ساختمان بلندمرتبه بر روی گسل

سالاری با بیان اینکه در جهت ایمن سازی کالبد شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران و در جهت اجرای مقررات مبحث ۲۲ کارگروهی تهیه شده است هست، گفت: طرحی در کمیسیون معماری و شهرسازی تهیه شده است که برساس آن ساختمان های بلندمرتبه شناسایی و جهت ایمن سازی آن برنامه کاملی ارائه شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به بعضی تحرکات در مناطق علیه بخشنامه ضد فساد نجفی هشدار داد.

وی اضافه کرد که همچنین در خصوص پاساژهای ناایمن به خصوص در هسته مرکزی شهر به شدت نظارت خواهیم کرد تا این پاساژها که مکان های عمومی هستند خطرزدایی و ایمن سازی شوند که خوشبختانه مسابقه خوبی بین شهرداران مناطق ایجاد شده است و نهضت تعطیلی پاساژهای ناایمن شروع شده است است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنین از تدقیق نقشه گسلی پایتخت کشور عزیزمان ایران بر روی طرح تفصیلی خبر داد و گفت: به صورت جدی این مسئله را پیگیری خواهیم کرد و از این بعد مجوز ساخت و ساز بر روی گسل ها به خصوص ساخت ساختمان های پر اهمیت داده نمی شود. آیا که در حال حاضر ۲۳۹ ساختمان بلندمرتبه یعنی بالای ۱۲ طبقه روی گسل ساخته شده است است که این ساختمان ها باید شناسایی و ایمن سازی شود.

لغو مصوبه برج باغ بزودی ، هشدار در خصوص تحرکات علیه بخشنامه «ضدفساد» نجفی در مناطق

فعالیت مجدد نهاد مطالعات توسعه شهری

وی با بیان اینکه حل مسئله بافت فرسوده یکی از اولویت های مهم مدیریت شهری هست، گفت: قرار است به یک مدل در نحوه بازسازی بافت های فرسوده و همچنین ارائه بسته های تشویقی معنادار و موثر در جهت احیاء بافت فرسوده با کمک دولت برسیم و امیدواریم در این زمینه همراهی دولت شعاری نباشد. آیا که در این سال ها، دولت ها در زمینه ارائه وام های بلندمدت کم بهره و ارائه سایر خدمات همکاری زیادی نکرده اند و این در حالیست که روز گذشته آقای نوبخت سخنگوی قوه مجریه وعده داده بود که با نوسازی بافت فرسوده هم اشتغال زیاد کردن می یابد و هم پرداخت ها در این زمینه زیاد کردن می یابد که امیدواریم صحبت هایشان به مانند قبل نباشد و کمک کنند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران از شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران و معاون شهرسازی شهرداری نیز درخواست کرد که هر سال آمار عملیاتی خود را در خصوص نوسازی بافت فرسوده ارائه کنند و اگر نتوانیم کار مهمی انجام دهیم مردم تهران، ما(اعضای شورای شهر)، شهرداری و دولت را نخواهند بخشید و باید کارها زیادی در این زمینه اندیشیده شود.

سالاری با بیان اینکه یکی از مهمترین تصمیمات که در تعامل با وزارت راه و شهرسازی انجام شده، بحث فعالیت مجدد نهاد مطالعات توسعه شهری هست، گفت: ایجاد این نهاد در طرح تفصیلی نیز دیده شده است و قرار بود این نهاد پایش و هماهنگی طرح را بر عهده گیرد که متاسفانه در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد یکطرفه منحل شد و امیدواریم بزودی شاهد شکل گیری این نهاد باشیم که با رویکرد آسیب شناسانه نسبت به گذشته فعالیت کند.

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی باید مورد بازبینی قرار گیرد و استارت آن هم زده شده است هست، گفت: در قالب یک طرح از شهرداری خواسته ایم که در خصوص میزان تحقق طرح تفصیلی گزارشی ارائه دهد که منتظر این گزارش هستیم.

ساخت ۱۴ طبقه بدون پروانه در منطقه ۲۲

برخورد با تخلف پالادیوم در احداث تونل و پل

وی با بیان اینکه مقابله با تخلفات رویکرد مهم مدیریت شهری تازه هست، گفت: دو پروژه بزرگ مقیاس در منطقه ۲۲ در حال ساخت است که در یکی از این پروژه ها ۱۴ طبقه ساختمان بدون پروانه ساخته شده است و مالک بعد از ساخت پروانه گرفته است و میزان عوارضی که نصیب شهرداری شده است یک سوم عوارض قانونی بوده و این در حالیست که فرآیند احداث ساختمان نیز متخلفانه بوده و باید با مسببان این مسئله برخورد قانونی شود.

وی در اشاره به مسئله تخلف پاساژ پالادیوم اشاره کرد و گفت: در همین دوره مدیریت شهری عنوان تخلف پاساژ پالادیوم را مطرح کردیم آیا که مالک این پاساژ در ضلع جنوبی ساختمان مجتمع تجاری خود یک زمینی را با نشانه تامین پارکینگ خریداری کرده بود

اما بعد از مدتی تصمیم می گیرد که این زمین را هم به مجتمع تجاری بدل کند و در این بین با سوء استفاده از دوره گذار در مدیریت شهری طبق هماهنگی با شهرداری وقت منطقه یک تونل زیرزمینی و یک پل هوایی که از زیر و روی شارع عمومی می گذرد را تاسیس می کند که انتظار داشتیم مردها تاجیک اسماعیلی شهردار وقت منطقه یک و نجفی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به جمع آوری این اقدام متخلفانه اقدام کنند و امروز هم در جلسه کاری به ریاست شورا و معاون امور مناطق شهرداری هشدار دادند که اگر این مسئله را جمع آوری نکنید با خبرنگارها به آنجا می رویم و اعتراض مان را به شکل دیگری نشان می دهیم و این در حالیست که اصل ساخت این پاساژ مسئله دارد آیا که این زمین باغ بوده ولی دیوان عدالت اداری رای شورا مبنی بر باغ بودن را ابطال می کند و این درست نیست که مالکی جهت زیاد کردن ارزش افزوده ملکش تونلی از زیر خیابان و پلی در فراز خیابان ایجاد کند.

بزودی شاهد لغو مصوبه برج باغ خواهیم بود

سالاری با بیان اینکه هر توافقی که مغایر با طرح تفصیلی باشد غیر قانونی است گفت: این پرسشها جملگی رانت هستند و اگر ساخت تونل و پل جهت این مالک آزاد و قانونی است آیا مسئولان امر آن را در قانون نمی آورند تا هر کسی که خواست پل یا تونلی جهت خود ایجاد کند.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه بزودی شاهد لغو مصوبه برج باغ خواهیم بود گفت: معتقدیم اگر از این باغ های مانده هم حفاظت نشود در ماه های آتی آنها هم از بین می روند و از آنجایی که برج باغ در اسناد شورای عالی معماری و شهرسازی هم دیده شده، باید مشورت های بیشتری صورت گیرد تا این عنوان در اسناد بالادستی هم ملغی شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا با بیان اینکه رویکرد ما توقف مال سازی در پایتخت کشور عزیزمان ایران بدون پیوست مطالعاتی هست، گفت: با مردم عهد بستیم که اگر اشکالی دیدیم اعلام کنیم و انتقاد من از مدیریت فعلی شهری این است که بعد از چهار ماه هنوز انسجام کامل بین ستاد و صف ایجاد نشده، به گونه ای که بسیاری از شهرداران مناطق می گویند که با ما تماس گرفته نشده و بلاتکلیف هستیم که برنامه چه خواهد بود؟ این در حالیست که باید فرآیند انتصابات به سرعت تکمیل شود تا شهرداران و کارمندان بدانند که قرار است چه چشم اندازی داشته باشند.

وی در مورد بعضی تحرکات علیه بخشنامه ضد فساد نجفی، گفت: مشخص بود که با ابلاغ این بخشنامه رویکرد درآمدزایی صرف در مناطق که در طول مدیریت قبلی نهادینه شده است بود عوض کردن می کند و شهرداران مناطق نیز دلواپس درآمد هستند و از سویی دیگر مدیریت فعلی وارث بدهی های زیادی است ولی نمایندگان مردم در شورا و شهرداری قول دادند که به سمت اصلاح رویه غلط گذشته گام برخواهند داشت و نباید اعتراضات و قفل شدن ها مسیر را به سمت قبل بر گرداند و بخشنامه نجفی باید به طور کامل اجرا شود. هر چند که نمی شود با یک بخشنامه نسخه واحدی جهت شهر پیچید و باید پرونده ها بررسی شود.

سالاری همچنین با اشاره به اختصاصی کردن معابر از سوی بعضی شرکت ها و شرکت ها گفت: خیابان ها عرصه عمومی شهر هستند و نباید به وسیله یک شرکت یا شرکت تصرف شوند.

وی همچنین در خصوص اوضاع گسل های پایتخت کشور عزیزمان ایران و ساخت و ساز بر روی آنها گفت: متاسفانه تا سال ۹۵ نقشه های گسلی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تدقیق نشده بود و تا سال ۹۵ ساخت و سازهای زیادی بر روی گسل ها انجام شده است است و این ۲۳۹ برجی که اعلام کرده ام نیز مربوط به سال قبل از ۹۵ است ولی باید آئین نامه هایی جهت ساخت و ساز ایمن بر روی گسل ها وجود داشته باشد که نمی توان با اطمینان از بخشنامه های موجود صحبت کرد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا همچنین در خصوص چگونگی نوسازی بافت فرسوده در پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: جهت نوسازی بافت های فرسوده مدل پارسلی یا بلوک شهری را پیشنهاد می دهند ولی مسئله این است که باید در مورد کمک دولت نیز به یک اطمینانی برسیم.

وی همچنین در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه آیا متخلفان هنوز در مجموعه شهرداری فعال هستند و حتی ترفیع می گیرند، گفت: یکی از مهمترین پرسشها این است که با تصمیم سازان و تصمیم گیرانی که مغایر اسناد بالادستی رای می دهند برخورد شود که نمی شود و به نظرم نباید با سرمایه گذار که تنها متقاضی سرمایه گذاری است برخورد شود.

وی با بیان اینکه با آمدن اینترنت رکن چهارم دموکراسی کامل شد و محاکمه درفضاهای مجازی انجام می شود، گفت: در منطقه ۲۲، ۱۴ ساختمان بدون کسب پروانه ساخت ساخته شده است و هنگامی که که به دیدار از این تخلف پرداختم متوجه شدم که فردی که کنار دست من ایستاده این تخلف واضح را امضاء کرده است و هنگامی که از او پرسیدیم که آیا این کار را کردی، گفت که اگر این امضاء را نمی کردم عزل می شدم و حالا همان شخص می خواهد معاون شود در صورتیکه بغل گوش ما ایستاده بود و حتی تعاونی مسکن شورای شهر قرار بود ۲۱ طبقه بسازد ولی ۲۴ طبقه ساخته و ۹۰۰ متر تجاری اضافه کرده است و به نظر شما افرادی که این تخلف را تصویب کرده اند الان کجا هستند؟

سالاری با بیان اینکه اگر با تخلف برخورد نکنیم مردم ما را نمی بخشند، در عین حال گفت: پرداختن مداوم به گذشته و در گذشته ماندن مدیران شهری درست نیست و مدیران فعلی باید به فکر آینده و مطالبات مردم باشد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا در پاسخ به این پرسش که آیا شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران از ترفیع متخلفان خبر دارد، گفت: دیدید که در عنوان قطع درختان منطقه یک شهردار تهران، شهردار ناحیه را عزل کرد و با اتفاقات اینچنینی به شدت برخورد می کند.

واژه های کلیدی: ایران | شهردار | مدیریت | معماری | شهرداری | شهرسازی | شهردار تهران | اخبار اجتماعی

دانلود

نویسنده : blogzz