بلاگز

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تا کی می‌توانیم زندانی‌ها را کف‌خواب کنیم و داخل هم بچپانیم؟ / معاون س

خودکشی‌های اخیر در زندان، بحث حقوق زندانی و کیفیت زندان‌ها را یک‌بار دیگر سرزبان ها انداخته هست. معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان‌ها خ

تا کی می‌توانیم زندانی‌ها را کف‌خواب کنیم و داخل هم بچپانیم؟ / معاون س

معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان : تا کی می توانیم زندانی ها را کف خواب کنیم و داخل هم بچپانیم؟

عبارات مهم : زندان

خودکشی های اخیر در زندان، بحث حقوق زندانی و کیفیت زندان ها را یک بار دیگر سرزبان ها انداخته هست. معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان ها شخصی سازی زندان ها و کم کردن جمعیت کیفری را از راه های نظارت بهتر بر عملکرد زندان ها می داند.

اتفاقات اخیر از جمله چند مورد خودکشی در زندان و همچنین ادعای بعضی زندانی های ناآرامی ها خیابانی مبنی بر برخوردهای ناشایست در زندان، حاشیه های زیادی جهت مسئولان امنیتی و قضایی به وجود آورده و باب گفت وگو راجع به بعضی پرسشها از جمله کیفیت زندان ها و رعایت حقوق زندانی مجدداً باز کرده است .

تا کی می‌توانیم زندانی‌ها را کف‌خواب کنیم و داخل هم بچپانیم؟ / معاون س

محمود سالارکیا که معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان ها بوده و در زمینه اوضاع زندان ها اشراف دارد در مورد رعایت شدن حقوق زندانی در کشور به اعتمادآنلاین می گوید: «طبیعتاً هزینه بسیار زیادی جهت نگهداری از زندانی ها می شود، هزینه ای که نشانه از آن مجازات و تنبیه زندانی هست. بحث مجازات جداست ولی در مورد تنبیه افراد زندانی موفق نبوده ایم. تنبیه به معنی این است که زندان شرایطی فراهم کند که فرد بعد از آزادی دیگر به سمت جرم نرود ولی با مشاهده بازگشت تعداد زیادی از زندانی ها به زندان می بینیم که در این زمینه موفق نبوده ایم. در کشور ما زندان مانند کارخانه ای است که محصولات آن کیفیت مورد نیاز را ندارد. این یعنی کارخانه درست عمل نمی کند. یکی از زمینه هایی که زندان ها باید در آن بهتر عمل کنند عنوان رعایت حقوق زندانی و ایجاد تمهیداتی جهت رشد او است که در این زمینه ضعف جدی داریم.»

او علت وجود این ضعف را کثرت زندانی ها و طولانی بودن فرآیند دادرسی می داند و می گوید: «بارها اعلام شده است که باید در فرآیند دادرسی تعجیل بیشتری صورت بگیرد حتی مدیر قوه قضاییه هم بارها بر این عنوان تأکید کرده هست. اولاً باید تا زمانی که اسناد و مدارک کافی جهت دستگیری افراد وجود ندارد از بازداشت آنها خودداری شود تا با این کار فرآیند پیگیری به پرونده هم طولانی نشود، مدیر قوه قضاییه بر این عنوان هم تأکید زیادی دارند ولی متأسفانه این عنوان رعایت نمی شود و ما شاهد حضور طولانی مدت افراد در مرحله بازداشت هستیم. از طرفی جهت کوتاه شدن مدت بازداشت می توان به سرعت قرار تأمین صادر کرد و فرد را تا وقت دادگاه، آزاد کرد. در این مورد هم چنان که باید و شاید عمل نمی شود. یکی دیگر از کارهایی که باید انجام شود استفاده از مجازات جایگزین زندان هست. سال ها است که بر روی مجازات هایی کار می شود که می توانند به جای زندان، جهت مجرمان در نظر گرفته شوند و تلاش شود که این همه آدم راهی زندان نشوند.»

خودکشی‌های اخیر در زندان، بحث حقوق زندانی و کیفیت زندان‌ها را یک‌بار دیگر سرزبان ها انداخته هست. معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان‌ها خ

سالارکیا می گوید: «اگر مجموع این کارها انجام شود قطعاً تعداد زندانی و بازداشتی ها این قدر زیاد نمی شود که در زمینه نگهداری از آنها و رعایت حقوقشان مسئله پیش بیاید.»

او مسئولیت جان و سلامت زندانی را با مسئولان زندان می داند و می گوید: «مسئولان باید پاسخگو باشند ولی هنگامی که جمعیت کیفری ما این قدر اوج است که کار مسئولان زندان ها بسیار سخت هست. در کشور ما نه تنها تعداد جمعیت کیفری ما نه فقط از میانگین جهانی، بلکه از ظرفیت زندان ها هم بسیار بالاتر هست. سال ها است که مسئولان کشور می گویند که ما نباید زندانی داشته باشیم و اصلاً حکومت اسلامی زندان می خواهد چه کار، ولی به هر حال در حال حاضر ما تعداد زیادی زندانی داریم و با زدن این حرف ها نمی توان آنها را نادیده گرفت. ما تا کی می توانیم زندانی ها را کف خواب کنیم و یک جوری داخل هم بچپانیم؟ به هر حال باید جهت آنها فکری کنیم.»

سالارکیا می گوید: «زندان بان ها باید تمام وسایل خطرناک را از زندانی در هر مرحله ای که هست، او دور کنند آیا که به هر حال زندانی ممکن است در شرایطی باشد که دست به کارهایی بزند یا درگیری ایجاد کند ولی هنگامی که کثرت زندانی ها و بازداشتی ها زیاد باشد امکان نظارت و مواظبت ضعیف می شود.»

ایده ای که چند سال است در مورد آن صحبت می شود و در بعضی کشورها هم اجرایی شده، بحث شخصی سازی زندان ها هست. سالاری کیا در این مورد می گوید: «اتفاقاً یکی از پرسشها قوه قضاییه همین مدیریت زندان ها هست. این کار بار بسیار سنگینی بر دوش قوه قضاییه محسوب می شود و اگر بتوان از راهی آن را برداشت خیلی هم خوب هست. اتفاقاً اگر این کار انجام شود، شاید اجرای بهتر حقوق شهروندی هم خواهیم بود چون در این صورت قوه قضاییه می تواند به عنوان مدعی وارد شود و از حقوق زندانی ها دفاع کند.»

تا کی می‌توانیم زندانی‌ها را کف‌خواب کنیم و داخل هم بچپانیم؟ / معاون س

او ادامه می دهد: «البته باید توجه داشت که در صورت اتخاذ چنین تصمیمی باید نظارت عالیه وجود داشته باشد. در واقع اهداف و شرایط اداره زندان باید به خوبی جهت بخش شخصی تبیین شود و بعد بر عملکرد این بخش نظارت کافی وجود داشته باشد. در این شرایط اگر خطایی هم سر بزند بهتر و راحت تر می توان آن را پیگیری کرد.»

خودکشی‌های اخیر در زندان، بحث حقوق زندانی و کیفیت زندان‌ها را یک‌بار دیگر سرزبان ها انداخته هست. معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در امور زندان‌ها خ

واژه های کلیدی: زندان | مجازات | زندانی | مسئولان | قوه قضاییه | مسئولان کشور | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود

نویسنده : blogzz