بلاگز

گت بلاگز اخبار اجتماعی محرم در سرخ‌ترین روستای کشور عزیزمان ایران

شهرستان نطنز، یکی از مذهبی‌ترین شهرستان‌های استان اصفهان است که در ایام محرم، آداب و رسوم کهن و مخصوص خود مانند، جغجغه زنی، نخل گردانی، تعزیه‌خوانی، پخت نان عبا

محرم در سرخ‌ترین روستای کشور عزیزمان ایران

محرم در سرخ ترین روستای ایران

عبارات مهم : تاسوعا

شهرستان نطنز، یکی از مذهبی ترین شهرستان های استان اصفهان است که در ایام محرم، آداب و رسوم کهن و مخصوص خود مانند، جغجغه زنی، نخل گردانی، تعزیه خوانی، پخت نان عباسعلی و بازگشائی منزل عَلم و … را دارد.

به گزارش ایسنا، شهرستان نطنز که در مناطق مرکزی استان اصفهان و در فاصله حدود ۱۳۰ کیلومتری شمال شهر اصفهان قرار دارد، از دیرباز در تاریخ سرآمد بوده و لقب باغشهر تاریخی به این شهر و شهرستان داده شده است است.

محرم در سرخ‌ترین روستای کشور عزیزمان ایران

در کنار تاریخ و محیط زیست بکر، آداب و رسوم کهن هم در بین این مردم جاری است و در ایام محرم نیز آداب و رسوم خاصی در این منطقه وجود دارد که در کشور عزیزمان ایران کم نظیر و یا حتی بی نظیر است.

همزمان با آخرین جمعه پیش از ماه محرم الحرام، تمامی حسینیه های نطنز خیمه های عزاداری خود را برافراشته می کنند و هیئت ها و حسینیه ها خود را جهت عزاداری آماده می کنند.

شهرستان نطنز، یکی از مذهبی‌ترین شهرستان‌های استان اصفهان است که در ایام محرم، آداب و رسوم کهن و مخصوص خود مانند، جغجغه زنی، نخل گردانی، تعزیه‌خوانی، پخت نان عبا

یکی از رسومی که در خلال بر افراشتن چادر در بعضی از حسینیه های نطنز انجام می شود، به حرکت در آوردن نخل عزاداری است که هنوز سیاه پوش نشده و با شعرخوانی و مدیحه سرایی، سیاه پوش می شود. یکی دیگر از آداب و رسوم کهن این دیار، مراسم جارو کشی نمادین پیرغلامان حسینی در حسینیه ها است که همزمان با شب اول محرم این مراسم اجرا می شود که در آن پیرغلامان حسینی جارو به دست به صورت نمادین حسینیه ها را جارو کرده و جوانان با رخصت از پیرغلامان مراسم عزاداری را شروع می کنند.

نخل گردانی و جغجغه زنی در سرخ ترین روستای ایران

روستای ابیانه نطنز، یکی از زیباترین نقاط دیدنی کشور عزیزمان ایران است که در ایام محرم الحرام آداب رسوم خاصی دارد که آئین ذاکری، جغجغه زنی و نخل گردانی بعضی از این رسوم است.

محرم در سرخ‌ترین روستای کشور عزیزمان ایران

محمد عادلی، دهیار روستای ابیانه نطنز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: شب تاسوعا یا همان شب نهم محرم، در مسجدی به نام مسجد یسمان مراسمی برگزار می گردد که ” ذاکری ” نام دارد و به این صورت است که مردم این محله در مسجد جمع شده است و نوحه هایی را با موزیک های خاص و سبک هایی از ابیانه قدیم را با خود زمزمه می کنند.

وی افزود: مراسم سنتی سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در روز تاسوعای حسینی با عنوان جغجغه زنی در روستای تاریخی ابیانه با حضور اهالی این دِه با حال و هوای خاصی برگزار می شود.

شهرستان نطنز، یکی از مذهبی‌ترین شهرستان‌های استان اصفهان است که در ایام محرم، آداب و رسوم کهن و مخصوص خود مانند، جغجغه زنی، نخل گردانی، تعزیه‌خوانی، پخت نان عبا

دهیار ابیانه با بیان اینکه بعد از شروع نوحه خوانی، صدای چِک چک به هم خوردن جغجغه های چوبی شروع می شود که فضای خاصی را ایجاد می کند، گفت: از شروع مراسم جغجغه زنی، بعضی اهالی دِه دسته دسته در کوچه ها قدم می زنند و در برابر منزل هایی که خیرات و نذری دارند، می ایستند و بعد از احوال پرسی با صدای بلند فاتحه ای می خوانند و سراغ منزل بعدی می روند.

وی تصریح کرد: نام این مراسم پرسه زنی است و اهالی دِه در صبح تاسوعا و عاشورا با حضور در برابر منزل هایی که از تاسوعا و عاشورای سال گذشته تا امسال عزیزی را از دست داده اند، فاتحه ای نثار روح مرحوم می کنند و به تدریج به سمت محل برگزاری مراسم جغجغه زنی می روند.

محرم در سرخ‌ترین روستای کشور عزیزمان ایران

عادلی در مورد جغجغه و جنس آن خاطرنشان کرد: جغجغه به اشیا کوچک چوبی گفته می شود که در ابتدای مراسم در اختیار حاضران قرار می گیرد و سوگواران حسینی با به هم کوبیدن دو جغجغه به هم، در رثای شهیدان کربلا عزاداری می کنند.

به گزارش ایسنا بعد از جغجغه زنی و پرسه زنی، آئین نخل گردانی شروع می شود که دارای شکوه و عظمت خاصی است که در این مراسم، نخل به حرکت در می آید و حرکت این نخل از همان ابتدای مسیر بسیار سخت است و هنگامی که مردم نخل را بر دوش می گیرند باید آن را از کوهی با شیب تند اوج ببرند.

عده ای زیر پایه های نخل هستند و عده ای طنابی را که به نخل بسته شده است به طرف اوج می کشند و همزمان در این هنگام، بخشی دیگر از مردم ابیانه آماده به حرکت در آوردن نخل محله اوج می شوند.

پرشورترین بخش مراسم های سنتی در ابیانه نطنز، هنگامی است که صبح عاشورا نخل محله اوج به حرکت در می آید و همه مردم چه ابیانه ای و چه مهمان ها در محله “پرزله” جمع می شوند و منتظر به حرکت در آمدن نخل هستند و در این فاصله چای تازه دمی که به دست خود اهالی در مسجد پرزله به صورت نذری داده می شود می نوشند.

خانه عَلَم، فقط روز تاسوعا باز می شود

یکی دیگر از آداب و رسوم کهن مردم نطنز، بازگشائی منزل عَلم و تزئین ۷ علم و گردش آن است.

پیرامون این مراسم، علی مشربی بادی، مدیر اداره ارشاد نطنز به خبرنگار ایسنا گفت: در بافت قدیم روستای نسران از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز، منزل ای قدیمی وجود دارد به نام منزل عَلم که این منزل قدیمی ۷ علم در خود جای داده است و در بین اهالی داری قداست خاصی هست. این ۷ علم که نماد ۷ طایفه بزرگ این دِه هست، در منزل علم واقع شده است است و شاید بتوان به قداست عدد ۷ در اسلام هم اشاره ای کرد و شاید الگویی از آن در این تعداد علم باشد.

رئیس اداره ارشاد نطنز گفت: صبح روز تاسوعا با تأسی از این که روز حضرت عباس نام گذاری شده است است و حضرت عباس علمدار کربلا بوده هست، این ۷ علم که از تاسوعای سال قبل در منزل علم بوده اند و هیچ کس دستی به آنها نزده هست، به وسیله پیرغلامان این دِه از جای خود خارج شده است و با نوحه و ناله فراوان تزئین و پارچه بندی می شوند.

وی تصریح کرد: بعد از آماده شدن هر ۷ علم که یکی از آنها به علم بیرق دار معروف است و بلندتر از بقیه است و در جلوی صف حرکت می کند و ۴ علم با پارچه های رنگی و ۳ علم با پارچه های مشکی تزیین می شود، جوانان و دیگر اهالی این دِه به درب منزل عَلم رفته و با سینه زنی و عزاداری به حسینیه قدیم این دِه مراجعه کرده و بعد از عزاداری همه عزاداران به مسجد قدیم دِه می روند و نماز جماعت ظهر تاسوعا را به جا می آورند.

مشربی خاطرنشان کرد: همچنان این ۷ علم همراه هیئت دِه است و هیئت و این ۷ علم به درب منزل تک تک مردم دِه می روند و نذورات و خیرات مردم انجام می شود و شب عاشورا که فرا می رسد، بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشای شب عاشورا، عزاداری مفصلی به وسیله مردم با چرخاندن این ۷ علم انجام می شود.

وی افزود: این ۷ علم به منزل علم بازگشته و در جای خود قرار می گیرد تا تاسوعای سال بعد در جمع عزاداران قرار گیرد، توصیه جالب اینجاست که در قدیم الایام در دهه دوم محرم به مدت ۷ شب چراغی در منزل علم روشن می شد، ولی امروزه شخصی به نام بابای علم است که هر شب چراغی را در منزل علم روشن می کند.

به گزارش ایسنا، یکی دیگر از مراسمی که در شهر بادرود انجام می شود، پخت نانی است که نان عباسعلی نام دارد و این نان مختص روز تاسوعا است که به وسیله مردم پخت شده است و در بین آنها توزیع می شود.

برپایی مراسم تعزیه خوانی هم که پای ثابت برنامه های محرم در شهرستان نطنز است در حسینیه های این شهر برگزار می شود که در شهر نطنز، ۴ حسینیه مرکز شهر، ارشاد علیا، افوشته و سرشک میزبان برپائی این مراسم هستند که هر لحظه با استقبال گسترده ای روبرو می شود.

یکی از آخرین مراسم در دهه اول محرم، یعنی شام غریبان در حسینیه افوشته نطنز برگزار می شود که چهار نخل بزرگ در این حسینیه به حرکت در می آید و بعد از آن بر روی زمین گذاشته شده است و هیئت های حاضر در این حسینیه، پرچم های خود را جمع کرده و بدون طبل و سنج به عزاداری می پردازند و به این ترتیب مراسم عزاداری در دهه اول محرم در نطنز به آخر می رسد.

واژه های کلیدی: تاسوعا | مراسم ها | عزاداری | روستای ایران | شهرستان نطنز | برگزاری مراسم | روستای ابیانه | تاسوعا و عاشورا

دانلود

نویسنده : blogzz