بلاگز

گت بلاگز اخبار پزشکی شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس آمارهای به دست آمده میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در تهران۲ / ٣٠ درصد است ولی شیوع این اختلال در کشور ۴ /

شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

عبارات مهم : بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس آمارهای به دست آمده میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در تهران۲ / ٣٠ درصد است ولی شیوع این اختلال در کشور ۴ / ۲۳ درصد از کل جمعیت بالغ هست.

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: در مجموع ۶ / ۲۷ درصد از بانوان و۴ / ۱۹ درصد مردان دچار اختلال روانپزشکی در کشور هستند و به طور میانگین از هر چهار نفر در گروه سنی ١٥ سال به بالا، یک نفر دچار یک اختلال روانپزشکی در حد ضعیف، میانگین تا شدید است.

سخنگوی وزارت بهداشت، ادامه داد: ولی احتمال وجود یک اختلال روانپزشکی در طول عمر از ١٨ تا ٣٦ درصد متغیر هست، البته شیوع این اختلالات در استان ها ۸ / ۱۲درصد تا ۳ / ۳۶ درصد است.

شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

حریرچی با بیان اینکه این مطالعات در طول یکسال از ٣٦ هزار نفر تحقیق شده است هست، ادامه داد: با زیاد کردن سن پرسشها روانی نیز زیاد کردن می یابد؛ البته بیشترین میزان اختلال روانی در میان افراد ٦٥ ساله مشاهده می شود.

**بالاترین اختلالات روانی در بی سوادان است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس آمارهای به دست آمده میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در تهران۲ / ٣٠ درصد است ولی شیوع این اختلال در کشور ۴ /

وی با بیان اینکه زیاد کردن میزان سواد در کم کردن این اختلالات تاثیر زیادی دارد؛ اظهار داشت: بالاترین اختلالات روانی در بی سوادان است و میزان اختلالات روانی در شهرها زیاد از روستاها و در میان همسران از دست رفته هم این اختلال روانی زیاد است.

وی راجع به سلامت روان در جامعه اظهار کرد: اختلالات روان به دلایل فیزیکی، ژنتیکی، فردی، اجتماعی و دیگر دلایل به وجود می آید، ولی سلامت روان بیش از اینکه یک عنوان فردی باشد یک عنوان اجتماعی است.

حریرچی ادامه داد: جهت بیماران روانی ملاک های مختلفی وجود دارد مانند رفتارهای غیرانطباقی، پریشانی شخصی، اختلال در کارکرد اجتماعی، البته سلامت روان با واکنش‌ها و تفکر افراد بستگی دارد.

شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

وی تصریح کرد: عوامل مخاطره انگیز بر سلامت روان، زمینه های ژنتیکی و خانوادگی، حوادث و سوانح، بیماری های جسمی مانند سرطان هاست، پرخاشگری افراد، اوضاع اقتصادی، فقر و حتی محیط نیز اثر مضر بر سلامت روان دارد.

حریرچی ادامه داد: بار امراض (سال های از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی) در مجموع در بیماری های روانی و اعتیاد بعد از بیماری های قلبی و عروقی رتبه دوم را دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس آمارهای به دست آمده میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در تهران۲ / ٣٠ درصد است ولی شیوع این اختلال در کشور ۴ /

حریرچی خاطرنشان کرد: متاسفانه بار بیماری های روانی و اعتیاد در کشور از رتبه هشت به ۲ رسیده است و آینده نگری می شود میزان افسردگی تا سال ٢٠٣٠ در دنیا، رتبه دوم بار امراض را داشته باشد.

وی افسردگی و اضطراب را دو عامل مهم در سال های از دست رفته عمر به علت ناتوانی بیان و اظهار کرد: افرادی که به طور تکرار شونده اخبار منفی را زیاد می شنوند، استرس زیادی دارند. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: براساس یک تحقیق و ارزیابی تاثیر اخبار منفی، خنثی و مثبت روی افراد، تاثیر خبر منفی بر نگرانی شخصی افراد زیاد است.

شیوع اختلالات روانپزشکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران ٣٠ درصد است

وی ادامه داد: بیماری های روانی خیلی شدید، یک عنوان مهم است و متاسفانه خیلی از افراد این عنوان را یک انگ (برچسب) می دانند و جهت مراجعه به دکتر دچار مسئله می دانند که در این خصوص باید انگ زدایی شود.

حریرچی، تامین حداقل نیازهای اقتصادی و کم کردن اختلافات خانوادگی، انگ زدایی، ارتقای سطح نشاط اجتماعی، فراهم کردن زمینه همکاری مردم در فعالیت های اجتماعی و سیاسی، استفاده از رنگ های شاد در فضای شهری، توسعه فضای سبز، عوض کردن تحول در نظام آموزشی، مدیریت هدفمند اخبار و اطلاع رسانی و تامین امنیت شغلی را از راهکارهای کم کردن پرسشها در اختلالات روانی دانست.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از افراد در شهرهای بزرگ، روزانه ٢ ساعت از زندگی ارزش را در ترافیک بسر می برند، این عنوان هم روی سلامت مردم تاثیر منفی دارد.

**سالک و عقرب گزیدگی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بسیاری از افراد نخبه حتی در رشته های پزشکی هم دچار اختلال روانی می شوند، اظهار کرد: باید از انگ زایی جهت کم کردن بسیاری از تاثیرات این امراض کاست.

وی راجع به واگذاری بخش نظارت و استانداردسازی موادغذایی به شرکت استاندارد گفت: نقش ما راجع به محصولات غذایی بسته بندی شده است است و تلاش همه این است که هم استاندارد نظارتی زیاد کردن یابد و البته ما نظارت های شخصی و مکانیزم های خود کنترلی ارائه کنندگان را اوج باید ببریم.

حریرچی در پاسخ به این پرسش که جهت مناطق زلزله زده کرمانشاه و کم کردن امراض در این منطقه چه برنامه ای دارید چنین گفت: مناطق زلزله زده کرمانشاه جای بسیار گرمی است و بعضی از امراض مانند عقرب گزیدگی و سالک در این استان وجود دارد.

وی تصریح کرد: عامل بیماری سالک یکی از عوامل شیوع تجمع در بین نخاله های ساختمانی است و هنگامی که فاضلاب و مکانیزم آب با مسئله مواجه باشد ممکن است این امراض زیاد شود و خوشبختانه کارها خوبی در این منطقه انجام شده است است و مسئولان بهداشتی تلاش جدی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تلاش ما این است که شاهد کم کردن امراض در این استان باشیم، ادامه داد: ما زیاد کردن غیرعادی امراض در این منطقه را نداریم. امیدواریم شاهد زیاد کردن این امراض با توجه به کارها صورت گرفته نباشیم.

**هیچ دارویی عوض کردن قیمت نداشته است

وی راجع به شایعات زیاد کردن قیمت دارو با توجه به قیمت بالای ارز جهت بیماران خاص صحت دارد، اظهار کرد: هیچ دارویی عوض کردن قیمت نداشته است و در مورد دارو با مسئولان رده بالای کشوری دیدار داریم که دارو با قیمت ارز نزدیک سه هزار و ٨٠٠ تومان با قیمت سابق تامین شود و مابه التفاوت آن را بانک مرکزی پرداخت می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: با توجه به تعهد در مدیران ارشد دولت، ما جهت تامین داروها و تجهیزات پزشکی مشکلی نخواهیم داشت ولی مردم می توانند پرسشها خود را به سامانه ١٩٠ (برای عنوان دارو و ملزومات مصرفی)، اطلاع دهند.

وی ادامه داد: ممکن است تخلفاتی در این زمینه وجود داشته باشد که با آنها برخورد می شود ولی باید گفت قیمت دارو فعلا هیچ تغییری نکرده است و مسئولان ارشد دولت تعهد کردند با تامین ارز آن هیچ مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به تاسیس صندوق دندانپزشکی نیز گفت: اکنون هزینه های دندانپزشکی جهت مردم بالاست و ١٨ تا ٢٢ درصد پرداختی از جیب مردم جهت خدمات دندانپزشکی است.

وی تصریح کرد: البته بیمه مربوط به دندانپزشکی مسایل مربوط به خاص خودش را دارد، بعد مردم باید پیشگیری های مورد نیاز جهت محافظت از دهان و دندان خود را داشته باشند.

حریرچی ادامه داد: البته دست اندرکاران حوزه دندانپزشکی دنبال راه حلی جهت این عنوان هستند.

**بدهی ۷۰ میلیارد تومانی یکی از بیمه های ورشکست شده است به وزارت بهداشت

وی راجع به بیمه های تجاری و آخرین مطالبات وزارت بهداشت به این بیمه ها نیز افزود: وزارت بهداشت در حد بالایی خدمات مناسب و مطلوبی را به مصدومان حوادث و سوانح رانندگی ارائه می دهد.

حریرچی راجع به پرداخت ١٠ درصد از بیمه شخص ثالث به وزارت بهداشت و براساس قانون جهت ارائه خدمات به مصدومان حوادث و سوانح رانندگی اظهار کرد: از برنامه چهارم تاکنون نتوانستیم این عنوان را عملیاتی کنیم و بیمه های تجاری این پول را از مردم می گیرند و به تدریج این پول را به ما می دهند.

وی ادامه داد: اکنون مراکز درمانی و بیمارستانی کشور یک هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان از مجموع خدمات درمانی که به مصدومان سوانح رانندگی داده اند، از بیمه های تجاری طلب دارند.

حریرچی با بیان اینکه بیمه کشور عزیزمان ایران ٨٠٠ میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهی دارد، تاکید کرد: حتی یکی از بیمه های کشور که ورشکسته شده است هست، ٧٠ میلیارد تومان بدهی به وزارت بهداشت دارد.

وی با بیان اینکه بیمارستان های ما در شرایط مشکل قرار دارند، افزود: وزارت بهداشت خدمات خود را به این مصدومان ارائه می دهند ولی انتظار داریم که بیمه ها نیز به این عنوان توجه خاص جهت پرداخت بدهی خود داشته باشند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت راجع به قیمت گذاری تجهیزات پزشکی به وسیله وزارت بهداشت نیز اظهار کرد: دولت از سال ١٣٩٣ وظیفه کرده است که وزارت بهداشت این تجهیزات را قیمت گذاری کند ولی مسئله آنها مشخص نیست که دنبال قیمت گذاری یا اینکه دنبا قیمت تعیین شده است هستند.

حریرچی ادامه داد: البته قبل از طرح تحول سلامت قیمت تعداد زیادی از تجهیزات و ملزومات مصرفی کشور ٢ برابر بازارهای مشابه شده است بود که نمونه های آن را می توان تجهیزات و ملزومات ارتوپدی، جراحی اعصاب و لنز چشم عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما در این زمینه کشف قیمت کردیم و خوشبختانه بعد از طرح تحول سلامت قیمت بعضی از این تجهیزات تا حدودی کم کردن قیمت هم داشت.

وی راجع به تعرفه های پزشکی نیز با بیان اینکه اکنون مراکز درمانی و پزشکان براساس تعرفه های سال ٩٦ خدمات را ارائه می دهند، افزود: در بعضی از موارد چندین برابر تعرفه ها مشاهده شد؛ البته باید گفت که ما از تخلفات آنها چشم پوشی نمی کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: اگرچه هنوز تعرفه های بخش شخصی و دولتی هنوز اعلام نشده است ولی اجازه نخواهیم داد درصد اندکی از متخلفان مشکلاتی را به وجود بیاورند و ما پیگیری قانونی را انجام می دهیم.

حریرچی راجع به ظرفیت تولید دارویی کشور عزیزمان ایران نیز گفت: اکنون ظرفیت تولیدات دارویی کشور عزیزمان ایران دو برابر است و حدود ٦٠ درصد این ظرفیت خالی است و تنها راه حل آن، صادرات است و باید بازاریابی و دپیلماسی اقتصادی در این زمینه نیز صورت گیرد.

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت دنبال بازاریابی جهت دارو در جریان سفرهایش هست، اظهار خاطرنشان کرد: خوشبختانه منطقه، دید مثبت به حوزه دارویی کشور عزیزمان ایران دارد و ما از این پتانسیل استفاده کنیم.

واژه های کلیدی: بهداشت | بهداشتی | اختلال روانی | وزارت بهداشت | بیماری های روانی | اخبار پزشکی

دانلود

نویسنده : blogzz