بلاگز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

اگرچه الگوی رشد اجاره بها در طول سال های گذشته از روند معقول و منطقی برخوردار بوده ولی در ماه جاری اجاره بها در پایتخت تا ۲۵درصد نسبت به ماه های گذشته رشد داشته

رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

عبارات مهم : اجاره

اگرچه الگوی رشد اجاره بها در طول سال های گذشته از روند معقول و منطقی برخوردار بوده ولی در ماه جاری اجاره بها در پایتخت تا ۲۵درصد نسبت به ماه های گذشته رشد داشته است.

به گزارش مهر، بازار اجاره بهای مسکن یکی از بازارهایی است که همواره در سال های گذشته رشد مثبت داشته است ولی بررسی تغییرات اجاره بها به صورت فصل به فصل نشان می دهد همواره دوره اوج زیاد کردن قیمت اجاره بها در فصول بهار و تابستان هر سال رخ می دهد و در فصول و پاییز و زمستان با ثبات قیمتی و یا بعضا کم کردن نرح اجاره بها روبه رو هستیم. ضمن اینکه بررسی تعداد قراردادهای اجاره نشان می دهد که همه ساله در نیمه دوم سال کم کردن ناگهانی حجم اجاره نامه ها را شاهد هستیم.

رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

به عنوان نمونه در حالی که در زمستان سال ۹۱ میانگین اجاره بها (مجموع رهن و اجاره) در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۶ هزار تومان در هر متربع بود، این رقم در بهار سال بعد از آن (بهار ۹۲) ناگهان به ۱۸ هزار تومان و در تابستان همان سال به ۱۹ هزار تومان در هر متر مربع رسید. ولی در پاییز و زمستان ۹۲ مجددا به متری ۱۸ هزار تومان کم کردن یافت.

این روند باز هم در سال ۹۳ تکرار شد؛ به این صورت که در بهار همان سال (بهار ۹۳) میانگین اجاره بها در هر متر مربع در پایتخت کشور عزیزمان ایران کمتر از ۲۱ هزار تومان بود که در تابستان به بیش از ۲۲ هزار تومان زیاد کردن یافت. ولی در پاییز مجددا به ۲۱ و در زمستان ۹۳ به متری ۲۰ هزار تومان کم کردن پیدا کرد.

اگرچه الگوی رشد اجاره بها در طول سال های گذشته از روند معقول و منطقی برخوردار بوده ولی در ماه جاری اجاره بها در پایتخت تا ۲۵درصد نسبت به ماه های گذشته رشد داشته

در سال ۹۴ نیز در بهار و تابستان شاهد زیاد کردن میانگین اجاره بها در هر متر مربع بودیم به گونه ای که میانگین اجاره بها در این دو فصل به ترتیب متری ۲۲ و ۲۴ هزار تومان بود ولی این قیمت در پاییز و زمستان این سال نیز مجددا به ترتیب به متری ۲۳ و ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان افت کرد. در بهار ۹۵ همین روند قیمتی حفظ شد و میانگین اجاره بها در هر متر مربع در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود ولی در تابستان به ۲۴ هزار تومان در هر متر مربع زیاد کردن پیدا کرد. روند تغییرات اندک کاهشی اجاره بها در پاییز و زمستان ۹۵ نیز تکرار شد و قیمت ها به بازه قیمتی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار تومان بازگشت.

اما در بهار ۹۶ شاهد زیاد کردن میانگین اجاره بها به ۲۶ هزار در هر متر مربع و سپس حدود ۲۸ هزار تومان در تابستان امسال بودیم.

رشد تعداد اجاره نامه ها

رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

تغییرات قیمت اجاره بها به صورت ماه به ماه در امسال نشان می دهد که در مرداد ماه حدود ۵ درصد تعداد اجاره نامه ها نسبت به تیرماه زیاد کردن می یابد ضمن اینکه میانگین اجاره بها در هر متر مربع همان ۲۸ هزار تومان است که نسبت به مرداد ماه سال قبل از آن (مرداد ۹۵) رشد ۱۵ درصدی دارد. در شهریور ماه امسال که نقطه اوج معاملات اجاره مسکن بود، تعداد اجاره نامه ها نسبت به مرداد ماه حدود ۱۶ درصد زیاد شد و میانگین اجاره بها نیز به حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این رشد قیمت نسبت به شهریور ۹۵ بیش از ۱۶ درصد رشد نشان می دهد.

اما در مهرماه امسال با افت ناگهانی تعداد اجاره نامه ها نسبت به شهریور روبه رو هستیم به گونه ای که از تعداد قراردادهای رهن و اجاره در این ماه (مهر) نسبت به ماه قبل از آن (شهریور) بیش از ۱۴ درصد کاسته می شود. جالب اینکه روند رشد قمیت ها ادامه یافته و میانگین مجموع رهن و اجاره در پایتخت کشور عزیزمان ایران در مهر ماه به بیش از ۲۹ هزار تومان زیاد کردن می یابد. این رقم ۲۲ و نیم درصد از مهر ماه ۹۵ زیاد است.

اگرچه الگوی رشد اجاره بها در طول سال های گذشته از روند معقول و منطقی برخوردار بوده ولی در ماه جاری اجاره بها در پایتخت تا ۲۵درصد نسبت به ماه های گذشته رشد داشته

در آبان امسال هم از تعداد قراردادهای اجاره کاسته شد هم از میانگین اجاره بها؛ به این صورت که تعداد اجاره نامه ها نسبت به مهر ماه ۱۰ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته (آبان ۹۵) بیش از ۲۰ درصد کمتر شده است بود. میانگین اجاره بها نیز در آبان ماه امسال در پایتخت کشور عزیزمان ایران به ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان کم کردن یافت که اگرچه کم کردن بسیار ناچیزی به حساب می آید، ولی نشان دهنده تکرار روند کاهشی اجاره بها در نیمه دوم هر سال نسبت به نیمه نخست آن است.

با این حال در آذر ماه که به تدریج شاهد اثرگذاری کم کردن دستوری قیمت سود سپرده ها در بازار اجاره بهای مسکن هستیم، میانگین اجاره بها نزدیک ۱۱ درصد زیاد کردن یافته و به رقم حدود ۳۵ هزار تومان در هر متر مربع زیاد کردن می رسد. علت این زیاد کردن قیمت اجاره بها، کم کردن سود سپرده های بانکی است و موجران ترجیح می دهند به جای گرفتن پول پیش بیشتر، به گرفتن اجاره ماهانه روی بیاورند.

رونق خرید و فروش مسکن بربازاراجاره سایه انداخت

به عنوان مثال در آذرماه در خیابان حبیب اللهی یک واحد مسکونی ۸۰ متری با ۲۰ میلیون تومان پول پیش و ماهیانه ۲ میلیون تومان فایل شده است هست. این در حالی است که در همین خیابان واحد مسکونی مشابه در آخرهای بهار امسال با قیمت ۶۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان جهت اجاره عرضه می شد.

افزایش ناگهانی اجاره بها در دی ماه

در دی ماه نیز در پی زیاد کردن ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت مسکن، اجاره بها نیز زیاد کردن یافته است.

گزارش های میدانی خبرنگار مهر از مشاوران املاک در پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد اجاره بها نیز در همین حدود (تا ۲۵ درصد) نسبت به ۲ ماه ابتدایی پاییز گرانتر شده است است.

به عنوان نمونه یک مشاور املاک واقع در محله پونک به خبرنگار مهر گفت: یک واحد مسکونی ۸۰ متری با پارکینگ و آسانسور به قیمت ۱۱۰ میلیون تومان پول پیش و ماهیانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آماده اجاره است این در حالی است که واحد مشابه در آبان ماه با ۸۰ میلیون تومان پول پیش و ماهی ۱ میلیون تومان اجاره داده می شد. همچنین یک واحد ۷۸ متری در همین محله در ابتدای آذرماه با شرایط مشابه با قیمت ۴۰ میلیون تومان به عنوان رهن و ماهیانه ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اجاره داده شد. به گفته این مشاور املاک این زیاد کردن ناگهانی در مدتی کوتاه علاوه بر اینکه سابقه نداشته، تعجب مشاوران املاک را نیز برانگیخته است.

همچنین یکی از مشاوران املاک در تهرانپارس در گفت وگو با مهر از زیاد کردن اجاره بها در شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر داد و گفت: یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری دو خوابه نوساز با پارکینگ و آسانسور با ۵۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۳ میلیون تومان آماده واگذاری هست. این در حالی است که در آبان ماه واحد مشابه با همین میزان پول پیش، با ماهیانه ۲ میلیون تومان اجاره داده شد.

در شهرک اکباتان نیز واحد معمولی دو خوابه ۸۴ متری ۸۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جهت اجاره فایل شده است هست. این در حالی است که در مهر ماه در فاز ۲ شهرک اکباتان واحد مشابه با قیمت ۷۰ میلیون تومان رهن و ۱ میلیون تومان اجاره ماهیانه به مستأجران عرضه می شد.

به گفته مشاوران املاک در مناطق پُرطرفدار پایتخت کشور عزیزمان ایران اگرچه تعداد فایل های رهن و اجاره در بنگاه زیاد است و با تقاضای بالایی از سوی مردم روبه رو نیستند، ولی مبالغ پیشنهادی از سوی موجران بسیار بالاست که در بی تمایلی مردم به رهن و اجاره واحد مسکونی بی تأثیر نیست.

واژه های کلیدی: اجاره | ایران | میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz