بلاگز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۶ به ۲، ۲ به یک , تمام بانک‌های نظامی ادغام می‌شوند

اخبار و گمانه‌زنی‌ها در رابطه با ادغام بانک‌های نظامی و ساماندهی آنها در نهایت با اعلام ادغام شش بانک نظامی روی واقعیت به خود گرفت. قرار بر این است که شش بانک و

۶ به ۲، ۲ به یک , تمام بانک‌های نظامی ادغام می‌شوند

تمام بانک های نظامی ادغام می شوند؛۶ به ۲، ۲ به یک

عبارات مهم : مرکزی

اخبار و گمانه زنی ها در رابطه با ادغام بانک های نظامی و ساماندهی آنها در نهایت با اعلام ادغام شش بانک نظامی روی واقعیت به خود گرفت. قرار بر این است که شش بانک و موسسه حکمت، قوامین، انصار، کوثر، مهر اقتصاد و ثامن در مرحله اول به دو بانک و در نهایت به یک بانک بزرگ تبدیل شوند.

به گزارش ایسنا، تعداد بانک ها و موسسات مجاز در کشور عزیزمان ایران به حدود ۳۵ مورد می رسد که در کنار آنها بعضی موسسات اعتباری غیرمجاز و بزرگ نیز فعالیت می کردند که در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی فعالیت آنها متوقف و منحل شده است هست، ولی در کنار غیرمجازها دو بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن نیز هنوز مجوز رسمی فعالیت از بانک مرکزی دریافت نکرده بودند که در نهایت بعد از حواشی که جهت موسسات غیرمجاز ایجاد شد این دو نیز در لیست متقاضیان دریافت مجوز قرار گرفتند.

اما در امسال بحث ادغام بانک های کوچک، بزرگ و یا بانک های نظامی در یکدیگر مطرح و بسیار مورد بحث و بررسی کارشناسان و مدیران بانکی قرار گرفت. بانک مرکزی اعتقاد بود که بحث ادغام می تواند موجب زیاد کردن کارایی و قدرت بانک ها شده است و در این میان بعضی پرسشها را برطرف کند، ولی هیچ گاه به طور مشخص نامی از بانکی که می تواند ادغام شود به میان نیامد. با این حال چندی نکشید که خبری در رسانه ها پیچید مبنی بر احتمال ادغام موسسه ثامن و مهر اقتصاد در موسسه کوثر و تشکیل بانک کوثر. بانک مرکزی در ابتدای امر به هیچ عنوان این عنوان را تایید نکرد و تاکید داشت اگر قرار بر ادغام باشد حتما شرح آن به طور کامل بررسی شده است و در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد.

۶ به ۲، ۲ به یک , تمام بانک‌های نظامی ادغام می‌شوند

با این وجود مدتی بعد مدیر کل بانک مرکزی اعلام کرد که بررسی ها تا جایی پیش رفته که تجمیع موسسه ثامن، مهر اقتصاد و کوثر تا حدودی نهایی شده است است و احتمالا این اتفاق رخ خواهد داد. ولی مدت ها از این جریان گذشت تا اینکه به تازگی فرشاد حیدری – معاون نظارت بانک مرکزی – خبری را اعلام کرد که نشان از ادغام ثامن و مهر اقتصاد با بانک انصار داشت. در این حالت موسسه کوثر از گردانه ادغام این سه خارج شد. ولی توضیحات معاون نظارت بانک مرکزی از این حکایت دارد که ادغام سه گانه ای که وی اعلام کرده آخر ماجرای ساماندهی بانک های نظامی نیست و قرار براین است که هر شش بانک و موسسه موجود نظامی ساماندهی شده است و تجمیع شوند.

در حال حاضر بانک های حکمت، قوامین، انصار و همچنین موسسه کوثر چهار بانک و موسسه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی هستند که به همراه موسسه ثامن و بانک مهر اقتصاد که در لیست متقاضیان دریافت مجوز قرار دارند در مجموع شش بانک و موسسه نظامی را تشکیل می دهند.

اخبار و گمانه‌زنی‌ها در رابطه با ادغام بانک‌های نظامی و ساماندهی آنها در نهایت با اعلام ادغام شش بانک نظامی روی واقعیت به خود گرفت. قرار بر این است که شش بانک و

معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به این که در بسیاری از کشورها ارتش ها دارای بانک هستند تا به پرسنل و خانواده هایشان خدمات ارائه کنند به نحوی که در بعضی موارد درکشورهایی که نیروهای مسلح فعالیت برون مرزی دارند با بانک های دیگر کشورها تفاهم نامه هایی امضاء می کنند تا ارائه خدمات به پرسنل به عالی ترین نحو انجام شود، در کشور عزیزمان ایران نیز نیروهای مسلح به تناسب گستردگی دارای بانک ها و موسسات اعتباری هستند و در حیطه وظایف تعیین شده است به فعالیت خود ادامه می دهند هر چند که این بانک ها و موسسات اعتباری به لحاظ سرمایه و انواع خدمات ارائه شده است کوچک ارزیابی می شوند از این رو مهم است تا از ترکیب آنها بانکی واحد، با ثبات و سلامت مالی اوج تشکیل شود.

بر اساس اعلام حیدری قرار بر این است تا در مرحله اول موسسه ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام شوند که البته احتمالا از ابتدای سال آینده این بانک تازه شروع به کار خواهد کرد و در مرحله دوم نیز بانک های حکمت، قوامین و موسسه کوثر به یک بانک واحد تبدیل شوند در نهایت نیز در چشم اندازی دورتر قرار است تا دو بانک بزرگ تشکیل شده است نیز یکی شوند و بتوانند یک بانک بزرگ و کارآمد نظامی را ایجاد و فعالیت کنند.

با این حال در این شرایط هیچ جای نگرانی جهت سپرده گذاران در این شش بانک و موسسه وجود ندارد و بانک مرکزی تاکید دارد که خیال آنها باید آسوده باشد و قرار نیست هیچ اتفاقی جهت سرمایه مشتریان بانک هایی که قرار است با نظارت بانک مرکزی ادغام شوند بیفتد.

۶ به ۲، ۲ به یک , تمام بانک‌های نظامی ادغام می‌شوند

واژه های کلیدی: مرکزی | فعالیت | اقتصاد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz