بلاگز

گت بلاگز اخبار بین الملل تحلیل‌ها و واکنش‌ها به برکناری تیلرسون

برکناری وزیر امور خارجه آمریکا از سوی رئیس‌جمهوری این کشور واکنش‌های فراوانی را در سطح بین‌المللی به همراه داشته است. 

تحلیل‌ها و واکنش‌ها به برکناری تیلرسون

تحلیل ها و تصویر العمل ها به برکناری تیلرسون

عبارات مهم : روسیه

برکناری وزیر امور خارجه آمریکا از سوی مدیر جمهوری این کشور تصویر العمل هایی فراوانی را در سطح بین المللی به همراه داشته هست.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، عدم خشنودی دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا از رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه اخراج شده است دولت واشنگتن امری آشنا شده است است و جانشین شدن مایک پامپئو، مدیر سیا در سمت وزیر امور خارجه از پاییز گذشته میلادی بر زبان ها افتاده بود.

برکناری نابهنگام تیلرسون چند ساعت بعد از بازگشتش از سفر آفریقا و در آستانه مذاکرات ترامپ و رهبر کره شمالی کارشناسان سیاست خارجی را شگفت زده کرده است.

تحلیل‌ها و واکنش‌ها به برکناری تیلرسون

برخی منتقدان این مساله را مطرح کردند که اقداماتی عجیب و غریب در سیاست خارجی آمریکا رخ می دهد و سایرین به این مساله اشاره کردند که تیلرسونی که مدیر نفتی بدون سابقه قبلی سیاسی بوده است در وزارت خارجه آمریکا فردی به شدت نامحبوب بود.

منتقدان همچنین به این گمانه زنی پرداختند که مایک پامپئو یکی از اعضای سابق کنگره از کانزاس که به شدت مورد قبول ترامپ است می تواند فرد موثرتری باشد.

برکناری وزیر امور خارجه آمریکا از سوی رئیس‌جمهوری این کشور واکنش‌های فراوانی را در سطح بین‌المللی به همراه داشته است. 

خبر مربوط به اخراج تیلرسون در توئیت ترامپ منتشر شد و این اخراج این نگرانی را در پی دارد که اوضاع کنونی در وزارت خارجه آمریکا که پیشتر با خروج یا ترک از سمت دیپلمات های آن همراه بود، بدتر هم می شود.

یان برمر، مدیر گروه اوراسیا که یک مرکز مشورتی است در پیامی توئیتری نوشت: تیلرسون فرد منفور دیپلمات های وزارت خارجه آمریکا ولی در سیاست خارجی حساس از کار برکنار شد. پامپئو ولی در مورد کشور عزیزمان ایران و کره شمالی بسیار عجیب واکنش‌ها خواهد کرد. روزهای چالش برانگیزی جهت سیاره زمین وجود دارد.

با وجود خبر انتشار یافته راجع به برکناری تیلرسون و راه هایی در مواجهه با این اوضاع بسیاری از محافظه کارها بر این باورند که حضور پامپئو در سمت وزیر امور خارجه آمریکا یک وقت مغتنم است.

تحلیل‌ها و واکنش‌ها به برکناری تیلرسون

جردن ساچپل، یکی از گزارشگران امنیت ملی در مرکز بازبینی محافظه کار در توئیتر خود نوشت: اخراج تیلرسون راه را جهت محافظه کاران بیشتری جهت ورود به دولت آمریکا باز می کند.

در همین حال مدافعان حقوق بشر که هرگز شیفته تیلرسون نبودند نسبت به حضور پامپئو در سمت وزارت خارجه هشدار دادند.

برکناری وزیر امور خارجه آمریکا از سوی رئیس‌جمهوری این کشور واکنش‌های فراوانی را در سطح بین‌المللی به همراه داشته است. 

آنها همچنین نسبت به روی کار آمدن جینا هاسپل به عنوان مدیر تازه سیا هشدار دادند چراکه وی در بازجویی از مظنونان تروریستی در سال های بعد از حملات ۱۱ سپتامبر نقش فعالی داشت.

اتحادیه آزادی مدنی آمریکا زن هاسپل را شخصیت مهم در یکی از فصل های “غیرقانونی و خجالت آور” تاریخ مدرن آمریکا نامیده است.

تحلیل‌ها و واکنش‌ها به برکناری تیلرسون

وینسنت وارن، مدیر اجرایی مرکز حقوق قانون اساسی در بیانیه ای اعلام کرد: جینا هاسپل را جهت تحت پیگرد قرار داد نه آنکه به وی ارتقای سمت دهند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در شرکت ملل بعد از اخراج تیلرسون به دستور ترامپ پیامی مشوقانه در توئیت خود منتشر کرد.

هنوز واکنشی راجع به اخراج تیلرسون از سوی کشورهای آسیایی منتشر نشده است.

در اروپا نیز به اقدام دولت ترامپ تصویر العمل هایی گسترده ای شد به طوری که انریکه لتا، نخست وزیر پیشین ایتالیا در توئیت خود در ارتباط با اخراج تیلرسون نوشت: این مساله باعث خنده بسیار می شود. جهت من ترامپ بیش از گذشته ترسناک شده است است.

مایکل راس، معاون وزیر امور خارجه آلمان نیز در توئیتر خود نوشت: اخراج رکس تیلرسون کمکی نمی کند.

این اخراج چند ساعت بعد از آن صورت گرفت که تیلرسون بیانیه ای را درمورد مسمومیت جاسوس سابق روس در انگلیس با عامل اعصاب منتشر کرد.

تیلرسون حین پرواز از نیجریه به کیپ ورد پیش از بازگشت به آمریکا به خبرنگاران گفته بود من واقعا دلواپس روسیه هستم. ما سال گذشته را تلاش بسیاری جهت همکاری با یکدیگر کردیم تا پرسشها را حل کنیم ولی بعد از گذشت یکسال به آنچه که می خواستیم دست پیدا نکردیم.

برخی گمانه زنی ها وجود دارد مبنی بر اینکه انتقاد تیلرسون از روسیه ممکن است با اخراج وی همزمانی داشته باشد چراکه ترامپ از چنین انتقادهایی از روسیه امتناع کرده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به مساله برکناری تیلرسون پرداخت و به طعنه گفت: آیا آنها با عوض کردن کارمندان در واشنگتن مقصر جلوه دادن روسیه را شروع کردند؟

این در حالی است که مقام های کاخ سفید گفته اند تصمیم جهت برکناری تیلرسون پیش از اینها برنامه ریزی شده است بود.

واژه های کلیدی: روسیه | آمریکا | دولت ترامپ | دستور ترامپ | رکس تیلرسون | وزارت خارجه | دونالد ترامپ | وزیر امور خارجه

دانلود

نویسنده : blogzz