بلاگز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تاوان هیجان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ روز گذشته شاخص کل بورس سنگین ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی های سیاس

تاوان هیجان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

تاوان هیجان در بورس تهران

عبارات مهم : بازار

سکه و دلار رکورد زدند

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ روز گذشته شاخص کل بورس سنگین ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی های سیاسی، تحول در سیستم اطلاع رسانی بازار سرمایه و شناسایی سود را سه عامل مهم کم کردن قیمت سهام ارزیابی می کنند. این تصویر العمل هیجانی می تواند موجب زیان یا عدم النفع سهامداران در آینده شود. در سوی دیگر، بازار ارز با جهش قیمت ها مواجه بود و قیمت دلار رکورد تاریخی ۴۲۴۰ تومان را ثبت کرد. سکه نیز با قیمت یک میلیون و ۴۳۲ هزار تومان در بالاترین سطح از آبان امسال قرار گرفت.

تاوان هیجان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

تاوان هیجان در بورس تهران

معاملات روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با افت ۶۸۸ واحدی (معادل ۷/ ۰ درصد) شاخص کل به آخر رسید. در جریان معاملات این روز فشار فروش در اکثر نمادهای فعال بازار قابل مشاهده بود. این فشار فروش ریشه در سه عامل دارد. عوامل سیاسی و به طور خاص تجمعات اخیر مردم در شهرهای متفاوت یکی از عوامل شدت یافتن فشار فروش در جریان معاملات دیروز بود. تغییرات در نحوه افشای اطلاعات شرکت ها و الزام آنها به از بین بردن آینده نگری سود دومین بهانه ریزش شاخص سهام به شمار می رود. سومین عامل نیز شناسایی سود بعد از رشدهای اخیر بود که با دو عامل قبلی شدت یافتن شد. در مجموع در شرایطی بیشترین افت روزانه شاخص سهام از ۱۶ بهمن ماه سال گذشته تحت این سه عامل رقم خورد که بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد در تمام این عوامل هیجان نقش پررنگی داشته است.

ردپای نگرانی های سیاسی

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ روز گذشته شاخص کل بورس سنگین ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی های سیاس

همان طور که اشاره شد، بحث های سیاسی یکی از دلایل شدت یافتن نگرانی سهامداران در جریان معاملات دیروز به شمار می رود. نگرانی های مربوط به برجام و اظهار نظر ترامپ در قبال این توافقنامه و تجمعات اعتراضی در کنار هم موجب شدند، بسیاری از سهامداران ریسک ماندن در معاملات سهام را اوج بدانند و راه خروج از معاملات را در پیش بگیرند. این بهانه هر چند از سوی بسیاری از فعالان یکی از دلایل ریزش قیمت ها در جریان معاملات دیروز به شمار می رود با این همه باید توجه کرد که این واکنش‌ها تا حد زیادی هیجانی هست؛ آیا که التهابی که سهامداران حس کرده اند، درواقعیت چندان مساله اثرگذاری بر عملکرد شرکت های بورسی نیست. از طرفی نیز بازار ارز به عنوان بازار هوشمند تر که تصویر العمل هایی منطقی تر و درست تری را نسبت به عوامل سیاسی نشان می دهد، تصویر العملی در این ابعاد نشان نداد.

گزینش سخت، ارائه ضعیف

موضوع دیگری که بهانه ریزش شاخص سهام در روز گذشته ارزیابی می شود، تغییرات در نحوه افشای اطلاعات شرکت ها و الزام از بین بردن آینده نگری سود بود. «دنیای اقتصاد» در سال های اخیر چند بار به اهمیت الزام از بین بردن آینده نگری سود شرکت ها اشاره کرده بود و در گزارش های متعددی چگونگی افشای اطلاعات شرکت ها در بورس های بین المللی و مزایای آن جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را مورد بررسی قرار داده بود. در نهایت در هفته گذشته شرکت در گامی رو به جلو ابلاغیه از بین بردن این متغیر را به بازار ارائه داد.

۳۰ آذر ماه سال جاری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران شرکت بورس با صدور ابلاغیه ای، اعلام کرد: ناشران ثبت شده است نزد شرکت بورس و اوراق بهادار، مجاز به انتشار گزارش آینده نگری عملکرد هر سال نیستند و این ابلاغیه از ۹ دی ماه مورد نیاز الاجراست. این اقدام نزدیک شدن بازار سهام به استانداردهای بین المللی است و گامی به سوی حرفه ای بودن بازار سهام به شمار می رود.

تاوان هیجان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

تقریبا عمده کارشناسان بر زیاد کردن توان تحلیلی بازار بعد از چنین نحوه گزارش دهی اتفاق نظر دارند. از بین بردن آینده نگری درآمد شرکت ها، زیاد کردن میزان مطالعه و تحلیل را به دنبال دارد و بسیاری از معامله گرانی که تا پیش از این حداکثر مدت زمانی که صرف مطالعه صورت مالی ارائه شده است از سمت شرکت می کردند یادداشت آینده نگری سود هر سهم بود، باید وقت بیشتری را جهت کسب اطلاعات صرف کنند؛ این امر بازار را به سوی تحلیل زیاد پیش می برد.

با این حال دیروز نگرانی از این عنوان در بین سهامداران مشهود بود. امری که به علت عدم توجیه سهامداران از نحوه گزارش دهی تازه شرکت ها و همچنین اطلاع رسانی ضعیف شرکت بورس قابل آینده نگری بود. در این باره باید گفت شرکت بورس در برابر مقاومت ها و مخالفت های زیاد در قبال از بین بردن آینده نگری درآمد شرکت ها در اقدامی شجاعانه گزینه مشکل را برگزید. با این حال جهت اجرای این انتخاب، ارائه ضعیفی به نمایش گذاشت.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ روز گذشته شاخص کل بورس سنگین ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی های سیاس

آیا می گوییم ارائه ضعیف؟

معامله گران دیروز با از بین بردن EPS شرکت ها جهت سال جاری، با درج سود شرکت ها در سال گذشته مواجه شدند. این عنوان باعث شد، نسبت قیمت بردرآمد شرکت ها ارقام غلطی محاسبه شوند و اطلاعات درستی به سهامداران ندهند. (هرچند بعد از ساعات معاملاتی P/ E از سایت از بین بردن شد) این امر از همان ساعات ابتدایی معاملات فشار فروش در نمادها را به وجود آورد. هر چند از قبل شرکت بورس اعلام کرده بودکه این ابلاغیه از نهم دی ماه اجرایی می شود، ولی براق نکردن چگونگی انجام این تغییرات نگرانی هایی در بازار به وجود آورد. از طرفی ارائه آینده نگری سود سال گذشته به هیچ وجه قابل توجیه نیست. آیا که در تمام بورس های معتبر دنیا آینده نگری سود، جمع سود شرکت در چهار فصل قبل است نه سود سال مالی گذشته!

تاوان هیجان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

علاوه بر این مدیرعامل شرکت بورس نیز روز جمعه ضمن تاکید بر اصلاحات اعمال شده است در این موارد گفته بود: چنانچه ناشر الزامات دستورالعمل پذیرش را رعایت نکند یا در مواعد تعیین شده است در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات اقدام به افشای اطلاعات نکند یا اینکه عملکرد شرکت طی دو سال مالی گذشته منجر به زیان شده است باشد، بورس باید علاوه بر اطلاع به عموم، نماد معاملاتی ناشر را وارد فرآیند تعلیق کند.

کلیت این اقدام نیز اگر چه زیاد کردن شفافیت معاملات سهام را به دنبال می آورد و گام دیگری به سوی استانداردهای جهانی هست، ولی تا حدودی به نگرانی سهامداران افزود. این دستورالعمل شکل اجرایی عجیبی داشت. در کنار اطلاعیه بعضی از شرکت ها در سامانه کدال، دیروز علامت هشداری قرار گرفته بود.این علامت هشدار بسیاری از شرکت های فعال در بازار سهام را مشمول تعلیق کرده بود.

این علامت البته که تنها یک آلارم جهت شرکت ها جهت حرکت در مسیر شفافیت بود ولی از منظر روانی تا حدودی تزریق استرس و نگرانی به بازار سهام را به دنبال داشت.امری که نشان می دهد جهت یک اقدام درست و منطقی، شکل اجرای سنجیده شده است ای در نظر گرفته نشده است.

در این میان شاید این علامت جهت بعضی سهامداران نگرانی اخراج نماد معاملاتی شرکت ها به بازار پایین تر را داشته باشد. در حالی که این پیغام صرفا هشداری است به شرکت ها جهت اصلاح گزارش های آنها و احتمال عملی شدن این تنزل بازاری بسیار پایین هست. با این حال در کنار انتقاد از اجرای ضعیف مقام ناظر، تصویر العمل و واکنش‌ها سهامداران نسبت به این عنوان را نباید از نظر پنهان داشت. به عبارت دیگر نحوه تصویر العمل سهامداران به از بین بردن آینده نگری سود شرکت ها در نخستین روز از اجرایی شدن کاملا هیجانی ارزیابی می شود. به عبارت دیگر ضعف اجرای دستورالعمل و لزوم ارائه راحت تغییرات در افشای اطلاعات شرکت ها از سوی شرکت بورس بر کسی پوشیده نیست ولی واکنش‌ها های هیجانی سهامداران در تصویر العمل به این عنوان کاملا قابل رصد است.

در این باره باید گفت در سال های قبل بسیاری از معامله گران از مسیرهای اشتباه وارد بازار شدند و با گذشت وقت نتوانستند خود را با تغییرات سازوکارها وفق دهند. هماهنگ نشدن با شرایط و استانداردهای تازه معاملات در نهایت دو راه پیش پای این افراد قرار می دهد؛ یا باید از بازار خارج شوند یا راه غیر مستقیم ورود به معاملات را در پیش بگیرند.اینجاست که لزوم داشتن حداقلی از اطلاعات از بورس جهت هر سهامدار خود را نشان می دهد.اگر اطلاعات سهامداری نسبت به بورس اندک هست، باید همانند دیگر بازارهای سهام بین المللی از طریق غیر مستقیم وارد بازار شود.

مقاومت در برابر تغییر

باید توجه داشت که عوض کردن در هر عنوان و هر عاملی در هر برهه ای از تاریخ سخت بوده و مقاومت افراد درگیر را به همراه داشته هست. در این مرحله که می توان از آن به عنوان دوره گذار نحوه گزارشگری در بورس یاد کرد، باید اقدام شرکت بورس مورد حمایت واقع شود. لزوم این حمایت ها در برابر تغییر، زمانی آشکار می شود که لزوم انجام موارد دیگر در بازار را در نظر گرفت.

اگر انتظار می رود مقام ناظر به سوی استانداردهای بین المللی حرکت کند و به تدریج از بین بردن محدودیت هایی همچون حجم مبنا و دامنه نوسان را نیز در دستور کار قرار دهد، بهتر است که به جای ابراز مخالفت های دور از منطق (به طور مثال مناسب نبودن وقت اجرای این دستورالعمل) خواستار اصلاح ساختار اساسی معاملات بود، آیا که در نهایت بازار سهام با تصمیماتی از این دست می تواند عمق بگیرد.علاوه بر این، این نخستین بار نیست که کارشناسان و تحلیلگران در مورد بعضی تصمیمات مناسب مقام ناظر تصویر العمل نشان داده اند. شاید به یاد داشته باشید که کارشناسان در بعضی برهه ها به شدت با انجام عرضه های اولیه و تعمیق بازار بدهی با عرضه اسناد خزانه اسلامی مخالفت می کردند. گویی این منتقدان ارتباط مستقیمی میان نوسان شاخص سهام (چه مثبت و چه منفی) و سیاست گذار برقرار کرده بودند. در همان شرایط نیز «دنیای اقتصاد» بار ها بر لزوم انجام عرضه های اولیه و تعمیق بازار بدهی تاکید کرده بود. در ادامه با هویدا شدن نتیجه های مثبت کارها مزبور همان کارشناسان منتقد نیز در مقام دفاع از تصمیمات سیاست گذار بر آمدند.

شناسایی سود

تغییرات ساختاری در نحوه گزارشگری و مجاز نبودن شرکت ها به ارائه آینده نگری سود و همچنین بعضی نگرانی های سیاسی دیروز بسیاری از سهامداران را ترغیب به خروج از بازار کرد. این افراد که عمدتا ریسک پذیری کمتری دارند به علت سودی که در دوره رونق اخیر تجربه کرده بودند، تحت تاثیر این عوامل ترجیح دادند ریسک ماندن در معاملات سهام را مجبور نشوند.در این مورد نیز نشانه های هیجان به خوبی هویدا هست. جایی که بر نبود تحلیل در معاملات تاکید می شود. هیجانی که در نهایت جهت سهامداران تاوانی خواهد داشت. تاوان تازه واردان ضرری است که مجبور می شوند. سهامدارانی که با شناسایی سود از بازار خارج شدند، از رشد های آینده بهره مند نمی شوند. این عدم نفع نیز زیان این گروه از سهامداران ارزیابی می شود.

آینده نگری از روند آتی

سه عامل نگرانی های سیاسی، عوض کردن نحوه گزارشگری و شناسایی سود دیروز بهانه های ریزش شاخص سهام بودند. در سال ۹۲ نیز تا مدت ها، فعالان بازار سهام زیاد کردن قیمت خوراک واحد های پتروشیمی را علت مهم ریزش شاخص سهام عنوان می کردند. با این حال باید توجه داشت عوامل مختلفی، بازار سهام را به سوی تخلیه حباب پیش برد . همچنین اگر سهمی ارزنده باشد، بدون علت خاصی در مسیر نزولی حرکت نمی کند. به عبارت دیگر اگر بازار پتانسیل رشد داشته باشد، بر می گردد و اگر پتانسیل کافی وجود نداشته باشد، در مسیر ریزش حرکت می کند و این عنوان هیچ ربطی به تغییرات وضع قانون تازه ندارد. بنابراین در شرایط فعلی که عمده کارشناسان معتقدند بورس با حمایت عوامل بنیادین رشد کرده و هنوز فاصله زیادی تا حبابی شدن دارد، نگرانی از ریزش های هیجانی نباید وجود داشته باشد.

بازار از دریچه آمار

روز گذشته بیش از ۱۱۲۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۵۲ میلیارد تومان در ۹۹ هزار و ۵۵۹ دفعه داد و ستد شدند. از این میزان بیش از ۲۲۸ میلیاردتومان به معاملات خرد سهام تخصیص داده شده است داشت. سه گروه فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و ماشین با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادمعاملاتی شرکت های نفت سپاهان، کالسیمین، بانک سینا، فیبرایران و بورس اوراق بهادار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. در برابر نماد معاملاتی شرکت های سیمان بجنورد، مهرکام پارس، سرمایه گذاری سپه، فولادآلیاژی کشور عزیزمان ایران و قند مرود دشت با بیشترین کم کردن قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.

واژه های کلیدی: بازار | اطلاعات | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : blogzz