بلاگز

گت بلاگز اخبار اجتماعی بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

پرواز جهت انسان روزگاری رویایی بیش نبود؛ امروز جهت سرعت بخشیدن به سفرهای دور و نزدیک با خرید بلیت، مقدمات سفر هوایی ترتیب داده می شود. انسان همواره جهت کارهای

بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

بازار داغ رحم اجاره ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

عبارات مهم : اجاره

قانونی جهت جایگزین رحم مادر وجود ندارد

پرواز جهت انسان روزگاری رویایی بیش نبود؛ امروز جهت سرعت بخشیدن به سفرهای دور و نزدیک با خرید بلیت، مقدمات سفر هوایی ترتیب داده می شود. انسان همواره جهت کارهایی که نمی توانست انجام دهد، راهی پیدا کرده و به نشانه خود رسیده هست. همین پشتکار است که موجب پیشرفت تکنولوژی و صنعت شد. جهت حل پرسشها در زندگی شخصی نیز میان برهایی پیدا می شود. داشتن فرزند موضوعی است که جهت بعضی از خانواده ها از اهمیت بالایی برخوردار هست. خانواده ها حاضرند از انواع داروها استفاده کنند، به مدت طولانی زیر نظر دکتر باشند و… تا بتوانند کودکی را به دنیا بیاورند.

گاهی تمام تلاش ها جهت باردارشدن بی نتیجه می ماند. این زمانی است که اطرافیان راه های جایگزینی را جهت این که خانواده بتواند کودکی از آنِ خود داشته باشد، پیشنهاد می دهد؛ رحم جانشین یکی از روش ها جهت رسیدن به این نشانه هست. بعضی از خانواده ها حاضر می شوند به کمک زن دیگر که ممکن است از افراد خانواده یا فردی که قبول می کند در برابر دریافت وجهی ٩ ماه از جنین یک خانواده در رحم خود نگهداری کند، کودکی به دنیا آورند. پیمودن مسیر ٩ ماهه پیش رو کار راحت ای نیست، هر چند که علاقه به کودک زن و مردی را بی تاب کرده باشد.

بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

فقدان قانون معضل ساز شد

ما فعلا در کشور عزیزمان ایران قانونی جهت این عمل نداریم؛ این جمله را افشین عبدالله نژاد، وکیل دادگستری می گوید. «چون قانونی نداریم این مسأله به معضل تبدیل شده است هست. از نظر قانونی طفل متعلق به کسی است که از صلب (از اسپرم او به وجود آمده) او متولد شده است باشد؛ یعنی طفل متعلق به پدر و مادری است که از اسپرم و تخمک او جنین به وجود آمده است.» او راجع به شرایط ثبت کودک در این مراحل می گوید: «بیمارستان ها معمولا گواهی تولد را به کسی می دهند که جنین از بطن آن مادر متولد شده است باشد. این جا تعارض به وجود می آید، جنین از فردی به دنیا می آید که تخمک به او و اسپرم به شوهر او تعلق ندارد؛ هر دو بیگانه هستند. هنگامی که قانونی نباشد بعد ممنوعیتی نیز وجود نخواهد داشت. بعد هیچ نظارتی بر این عمل مانند دفعاتی که زن باردار می تواند جنین فرد دیگری را در شکم خود نگه دارد، نیست؛ ولی ممکن است دکترها با توجه به سن و سلامت فرد این عنوان را محدود کنند چون قانونی در این باره وجود ندارد، مساله ای پزشکی است.»

پرواز جهت انسان روزگاری رویایی بیش نبود؛ امروز جهت سرعت بخشیدن به سفرهای دور و نزدیک با خرید بلیت، مقدمات سفر هوایی ترتیب داده می شود. انسان همواره جهت کارهای

در سایت آگهی گذاشته، گفته ٢٥ سال دارد و صاحب یک فرزند هست. از شوهرش جدا شده است و آمادگی این را دارد که کودکی در رحمش رشد کند. سارا می گوید: «من و مریم هر دو این کار را انجام می دهیم. اگر دنبال آدمی هستید که شوهر نداشته باشد یا زن شوهردار، هر دو آماده هستیم.» از خودش می گوید که تا به حال دوبار این کار را انجام داده و مشتریانش از او راضی بودند. «با این که همه می گویند جهت زن بیوه این کار مسئله ساز هست، من می دانم که جهت مخفی نگه داشتن بارداری باید چه کار کرد، در عوض شما مطمئن باشید که شوهرم با من در این دوران رابطه برقرار نمی کند.»

سارا از شرایط کار مریم هم تعریف می کند: «اگر زن شوهردار بخواهید، مریم الان خالی هست. شوهرش هم راضی هست، می آید و قرارداد امضا می کند.» سارا می گوید جهت ٩ ماه بارداری ٣٠ میلیون تومان دریافت می کند، مریم هم با ٣٥ تا ٤٢ میلیون تومان راضی خواهد شد.

مادررضایی هیچ حقی ندارد

عبدالله نژاد، وکیل دادگستری از حقوق زنی که ٩ ماه جنین در رحمش رشد کرده هست، گفت: «چون این حق به صورت رسمی از طرف قانون گذار مورد شناسایی قرار نگرفته و قوانین جهت آن وضع نشده هست؛ با توجه به قوانین موجود، اصول و کلیات نمی توان حقی جهت آن مادر قایل شد؛ چون نه تخمک متعلق به او است و نه اسپرم متعلق به شوهرش هست. به همین علت هیچ رابطه ای جز حمل جنین را در این مدت ندارد. در نتیجه این زن حقی نسبت به آن کودک پیدا نخواهد کرد. فقط یکسری روابط حقوقی است که در آنها اختلاف نظر وجود دارد.

بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

عده ای می گویند مادری که کودک را در بطن خود بزرگ می کند، در حکم مادر رضایی محسوب می شود (مادر رضایی به زنی گفته می شود که دو کودک از طریق خوردن شیر او به یکدیگر محرم شوند و جزو موانع نکاح محسوب می شود). نتیجه این است که اگر دختر یا پسری به روش مادر حامل به دنیا آمده، نمی تواند با دختر یا پسری که آن زن به دنیا می آورد، ازدواج کند. تنها رابطه ای که این جا ایجاد می شود، همین است.»

وقتی شماره بعدی را می گیرم، تلفن را مردی برمی دارد. خود را به عنوان داور بین طرفین معرفی می کند و می گوید: «من رابط شما و خانواده دیگر هستم؛ با هم به دفتر اسناد رسمی رفته و قرارداد تهیه می کنم، تضمین می کنم که در آن دوران زن کار خطرناکی جهت فرزند انجام ندهد و با شوهر خود در طول ٩ ماه رابطه نداشته باشد.» اطلاعات کاملی از سلامت افرادی که برایش کار می کنند، می دهد. توضیح می دهد که تا به حال پرونده ای نداشته که طرفی از قرارداد مسئله ساز باشد. «وقتی همه چیز قانونی باشد، کسی نمی تواند کاری کند.»

پرواز جهت انسان روزگاری رویایی بیش نبود؛ امروز جهت سرعت بخشیدن به سفرهای دور و نزدیک با خرید بلیت، مقدمات سفر هوایی ترتیب داده می شود. انسان همواره جهت کارهای

عبدالله نژاد با اشاره به غیرقانونی نبودن ثبت قرارداد جهت این چنین عملی بیان کرد: «قرارداد استفاده از رحم جایگزین غیرقانونی نیست، بلکه جهت تنظیم آن، رابطه قانونی نداریم. همین نبود قانون باعث می شود بر افراد صدماتی وارد شود. ماده ١٠قانون مدنی می گوید، مردم می توانند حقوقی که در قانون مشخص نشده است را منعقد کنند؛ به شرط این که خلاف اخلاق حسنه نباشد. این عمل خلاف اخلاق حسنه کشور ما نیست به همین علت چون عنوان غیرقانونی نیست، موضوعا انعقاد آن مشکلی ندارد. البته بعضی از فقها در این زمینه مخالفت هایی هم دارند ولی زیاد آنها موافق اند.»

این وکیل دادگستری در ادامه از امکان ثبت این قرارداد در دفتر اسناد رسمی اظهار داشت: «چون در کل انعقاد این قرارداد منع نشده است و گواهی هم از آن وجود دارد، لذا دفتر اسناد رسمی هم می تواند این کار را انجام دهد. ولی قراردادی پیچیده است و به سادگی نمی توان آن را تهیه کرد، چون بخشنامه مخصوص خود را مورد نیاز دارد. اگر بخواهیم به صورت کلی به این مسأله نگاه کنیم، منافع این کار مشخص هست. کاری که مضرات فراوانی دارد؛ یکی این که مادری که رحم جانشین دارد، آسیب های جسمانی می بیند و مضراتی هم جهت خانواده که این کار را انجام می دهند، وجود دارد. ممکن است این خانواده از غربالگری های ١٢ و ١٦ هفتگی گذشته باشد یا این که ممکن است زنی که رحم خود را جایگزین می کند، نقص ژنتیکی یا هر نقص دیگری داشته باشد که به اطلاع زوج نرساند. در نتیجه بر خانواده مادر صاحب کودکی که در رحم جایگزین رشد کرده، بار مالی مضاعفی تحمیل می شود.»

بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

من تو فرزند خودم موندم

تلفن را مردی بی حوصله پاسخ می دهد. کلماتش تند و کوتاه اند. شماره تماس دیگری می دهد، شماره همسرش که حاضر شده است در رحمش کودک دیگری را پرورش دهد. شیرین به سرعت کلمات را پشت هم می گوید. سروصدای کودکی منزل را پر کرده هست. «به خاطر شرایط مالی مجبور شدم این کار را بکنم.» راجع به وابسته شدن به کودک تضمین می دهد: «من تو فرزند خودم موندم. حالا بخواهم فرزند شما را نگه دارم؟»

عبدالله نژاد در بیان مشکلاتی که ممکن است جهت زن و مردی که جهت داشتن فرزند با زن دیگری قرارداد می نویسند، گفت: «هنوز نظر جامعه ما به سویی نرفته که بتواند این مسأله را به آسانی هضم کند. ممکن است زوجی اول چنین روشی را بپذیرد و در این راه قدم بگذارد ولی در میان راه مادری را که در بطنش کودک را پرورش می دهد را رها کنند و نتوان از آنها اثری پیدا کرد. عنوان دیگر، شناسنامه هست، چون مادری که کودک را در بطن خود بزرگ نکرده، نمی تواند با او رابطه خلقی سالمی نیز برقرار کند. ممکن است بعدها راجع به ورود آن کودک به شناسنامه اش هم ذهنیت بدی کسب کرده باشد.»

این وکیل دادگستری از مشکلاتی که ممکن است از طرف زن حامل ایجاد شود نیز، گفت: «مادر جانشین باید بارداری را از خانواده خود مخفی کند، چون اگر افراد خانواده او متوجه چنین عملی شوند، جهت فردی که چنین کاری را انجام می دهد، هزینه در برخواهد داشت. در مرحله بعد اگر این زن متأهل باشد که معمولا هم چنین است و جهت کسب درآمد حاضر به پذیرفتن چنین کاری می شوند، شوهر ممکن است در وسط کار پشیمان شود که در آن صورت هم نمی توان کاری کرد. مسأله آخر بیماری یا اعتیاد مادر با رحم جایگزین است که مضرات بعدی است.»

در صورت تخلفامکان پیگیری به شکایات نیست

عبدالله نژاد با اشاره به نبود قانون راجع به این پروسه ٩ماهه، راجع به فقدان امکان پیگیری به شکایات در صورت تخلف طرفین قرارداد توضیح داد: «اگر شخص حامل گم شود و نتوانند به او براساس موادی که در قرارداد آینده نگری شده، دسترسی پیدا کنند، عمل دیگری قابل اجرا نخواهد بود. مسئله اساسی هم همین جاست. زنی که ٩ماه کودک را در رحم خود نگهداری می کند، معمولا وابستگی شدیدی نسبت به کودک پیدا می کند و جداشدن از او برایش خیلی سخت خواهد بود. این ممکن است پرسشها بعدی را ایجاد کند.»

این وکیل دادگستری با ناشایست خواندن کسب سود از این راه به عادات و قوانین کشورهای غربی در موارد مشابه اشاره کرد و گفت: «در زیاد کشورهای غربی قراردادهای نوع دوستانه ای جهت زوجین نابارور وجود داد. جهت مثال زنی حاضر می شود بدون دریافت قبلی، نقش رحم جانشین را بازی کند، این یک کمک هست. ولی هنگامی که پای دلالان به میان کشیده می شود و عنوان های مالی پیش می آید، فشارهایی نسبت به این قضیه مطرح می شود که موجب پیچیده شدن مسأله خواهد شد.»

وی افزود: «برخی از کشورها مثل فرانسه این مسأله را جرم انگاری کرده اند. این مسأله از آمریکا شروع شد ولی اکنون در آن جا هم مجاز نیست. در جمع بندی باید توجه داشت آیا بعضی از زوجین اصرار دارند کودکی که وارد زندگی آنها می شود، حتما از اسپرم و تخمک خود آنها باشد. آیا باید به مسیری برویم که مشکلاتی وارد زندگی مان شود. درصورتی که به آسانی می توان با قبول سرپرستی کودکان بی سرپرست این مسأله را حل کرد. نمی دانم مسأله نژاد و نسل چقدر جهت افراد اهمیت دارد که می توانند تا این حد پرسشها را پیچیده کنند. با زیاد کردن این روند در سال های آینده شاهد دعاوی تازه و پیچیده خواهیم بود.»

گاهی افراد جهت وقوع اتفاقی اصرار دارند. شاید بتوان جهت حل مشکلات، راهی راحت پیدا کرد. با وجود مشکل طی مراحل اداری جهت فرزندخواندگی، می توان آن را به عنوان گزینه ای در بین گزینش ها قرار داد، ولی در بازاری که جهت رحم جایگزین شکل گرفته هست، افرادی جز دو خانواده سود می برند و این می تواند شروع منحرف شدن عملی انسان دوستانه باشد.

شرایط مادر جایگزین

زنانی که اقدام به رحم اجاره ای می کنند، بعد از بارداری جهت نهان سازی بارداری خود و وحشت از ننگ آن، دو استراتژی را در پیش می گیرند. مینا شایسته فر در تحقیقی با عنوان «تشویش، انتظار، دگرگونی و تحول اساسی در تجارت زنانی با رحم اجاره ای: یک مطالعه کیفی» از این دو استراتژی می گوید. او می نویسد، زنان در ابتدا همگی تلاش در مخفی کردن بارداری خود از اطرافیان دارند، ولی بعد از گذشت چندین ماه درصورتی که متأهل باشند، بعد از وضع حمل و تحویل نوزاد دیگران را مطلع می کنند که فرزند سقط شده است هست، ولی درصورتی که بیوه یا مطلقه باشند، خانواده گیرنده مکانی را جهت او درنظر می گیرند تا بتواند ماه های آخر بارداری خود را به آخر برساند. در نتیجه می توان این طور نتیجه گرفت که درصورت ساختن فرهنگ غنی تر و اطلاع رسانی زیاد در سطح کشور در مورد نظر های عرفی، شرعی و قانونی رحم اجاره ای، تحمل بار ننگ ناشی از آن جهت خانواده های دهنده تسهیل خواهد شد.

همچنین سیستم حمایتی و مراقبتی از زنان بی سرپرست در کشور باید طوری تقویت شود و آنها تحت پوشش بیمه قرار بگیرند تا اجبار به چندین بار اهدای تخمک و رحم اجاره ای شدن جهت این زنان ایجاد نشود و استثمار و بهره کشی از زنان و آسیب به شأن انسانی آنها تقویت نشود؛ چراکه فشار معنوی و جسمی بالایی را به آنها تحمیل می کند.

آموزش عالی ترین راه جلوگیری از استثمار به این روش است.

از نتیجه های دیگر پژوهش می توان به این توصیه اشاره کرد که مهر و دوستی مادری در حین بارداری و با پیشرفت آن زیاد کردن می یابد؛ به طوری که جدایی بعد از وضع حمل جهت آنها سخت است و احساس مسئولیتی در آنها ایجاد می کند که حتی درصورت غفلت و سهل انگاری خانواده گیرنده در مورد سلامت معنوی و جسمانی زن باردار دهنده رحم اجاره ای، تغییری در احساسات مادری او ایجاد نمی کند و مهر مادری او جهت آن جنین پابرجاست. جهت برطرف این نگرانی ها، باید در وقت انعقاد قراردادهای رحم اجاره ای دقت شود و به هر دوطرف آگاهی داده شود و همچنین برنامه بعد از وضع حمل جهت فاز نهایی بارداری تدوین و اجرا شود.

این درحالی است که احتمال افسردگی در زنان با رحم اجاره ای بیش از مادرانی است که جنین را در رحم خود پرورش می دهند. بارداری چند قلویی نیازمند وضع حمل جراحی هست. یکی از مهم ترین پرسشها این افراد بعد از وضع حمل شیردهی به نوزاد هست. از سوی دیگر، رحم اجاره ای پرسشها اجتماعی و روانشناختی به همراه دارد. در این افراد رازداری و گمنامی محیط منفی ایجاد می کند که بر روابط درونی و بیرونی خانواده تأثیر می گذارد. همان طور که گفته شد، آنها در انزوای خانواده قرار می گیرند. در زمینه اخلاقی هم ننگ را به همراه دارد. آمارهای اندکی از رحم جایگزین وجود دارد. اگرچه به نظر می رسد به سرعت کاربرد آن درحال زیاد کردن است و شمار نوزادان متولدشده به روش رحم جایگزین در طی چهار سال (٢٠٠٤ تا ٢٠٠٨) ٨٩ درصد رشد داشته هست. این آماری است که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و جامعه فناوری کمک باروری داده است و بر این اساس نوزادان متولدشده از رحم جایگزین از سال ٢٠٠٤ تا ٢٠٠٨، ٨٩ درصد رشد داشته است که این رقم با گذشت هرسال بر تعداد آن افزوده شده است هست.

شهروند /آیدین پورخامنه

واژه های کلیدی: اجاره | فرزند | قانونی | قرارداد | بارداری | خانواده | اخبار اجتماعی

دانلود

نویسنده : blogzz